700 kilogramowy dzwon Józef z Nazaretu odlany w Przemyślu wyrusza w drogę. Wkrótce trafi do Bazyliki Mariackiej w Krakowie [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

700 kilogramowy dzwon Józef z Nazaretu odlany w Przemyślu wyrusza w drogę. Wkrótce trafi do Bazyliki Mariackiej w Krakowie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Ważący 700 kg dzwon Józef z Nazaretu wyjechał z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Teraz trafi do firmy Rduch Bells & Clock w Czernicy koło Rybnika, gdzie zamontowane zostanie serce i stojak. 15 sierpnia odbędzie się jego chrzest w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Dzwon powstał z okazji jubileuszu 700-lecia konsekracji krakowskiej bazyliki. Zostanie zawieszony we wnętrzu wieży niższej zamienionej w dzwonnicę. Powiększy średniowieczną „orkiestrę maryjną”, składająca się z czterech dzwonów i dwóch gongów.
Fundatorem jest, ks. dr Dariusz Raś, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Duchowny podarował także złoty krzyż z łańcuszkiem, który został wtopiony w stop cyny i miedzi, podczas narodzin dzwonu w przemyskiej ludwisarni.

W jarzmie dzwonu mieści się medal metropolity krakowskiego. Do Krakowa dzwon ma dojechać 10 sierpnia. 15 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem dzień odpustu parafialnego w Bazylice Mariackiej, odbędzie się chrzest dzwonu, jego poświęcenie i oficjalne nadanie mu imienia Józef z Nazaretu, na pamiątkę św. Józefa, patrona Krakowa. Ceremonię w kościele poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Dzwon został odlany 31 maja. Przez kolejne tygodnie trwały dalsze prace.

W dalszej części artykułu: 

 • gdzie i kiedy będzie można podziwiać dzwon?
 • kto wybierał inskrypcje na dzwon? 
Pozostało jeszcze 46% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.