Zdzisław Szproch

7 lat na Błyskawicy. Wojenne losy marynarza spod Krosna

7 lat na Błyskawicy. Wojenne  losy marynarza spod Krosna
Zdzisław Szproch

Tomasz Feruś na niszczycielu „Błyskawica” służył ponad 7 lat. Gdy wrócił do kraju, nowa władza śledziła każdy jego krok. Zamknął się w sobie, do wspomnień niechętnie wracał. Przed śmiercią nawet spalił wojenne pamiątki.

Urodził się 2 lutego 1921 r. w Turaszówce koło Krosna (dziś to dzielnica miasta). Rodzice Tomasza - Paulina Feruś, z domu Nawrocka i Marcin - prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne, które nie zabezpieczało potrzeb dziesięcioosobowej rodziny, dlatego ojciec pracował także jako ślusarz. Syn Tomasz, po skończeniu szkoły podstawowej w Odrzykoniu, uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej przy krośnieńskich zakładach lotniczych. A po jej ukończeniu pracował w tychże zakładach jako spawacz.

Wygnani przez wojnę

Po klęsce wrześniowej razem z bratem bliźniakiem - Franciszkiem i starszym bratem Józefem, kapłanem, misjonarzem saletynem, wyruszyli do wolnej jeszcze Francji. Nocą, na rowerach, ruszyli na Węgry, gdzie dostali lewe paszporty jako uciekający do Palestyny Żydzi. Dalej przez Rumunię, Jugosławię, Włochy i 4 października 1939 r. dotarli do Lyonu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zdzisław Szproch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.