Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

60 osób na godzinę. Mordercy z Ordnungspolizei

Czytaj dalej
Fot. Bundesarchiv
Wojciech Rodak

60 osób na godzinę. Mordercy z Ordnungspolizei

Wojciech Rodak

Funkcjonariusze Policji Porządkowej zabili setki tysięcy Żydów. Nigdy nie brakowało w ich szeregach chętnych do udziału w egzekucjach. W nagrodę dostawali papierosy, wódkę i bilety do kina

Przełom lata i jesieni 1941 r. stanowił okres kumulacji zbrodni funkcjonariuszy 304. batalionu policji (Polizei-Bataillon 304). W ciągu 63 dni pokonali oni, w większości na rowerach, dystans z Warszawy do Kijowa, co jakiś czas dokonując masakr ludności żydowskiej i sowieckich jeńców wojennych. Z ich rąk zginęło wówczas około 15,5 tys. ludzi. Tymczasem Oberstleutnant Joachim Petsch, komendant Ordnungspolizei (orpo) w dystrykcie warszawskim, „bombardował” mjr. Karla Deckerta, szefa batalionu, oficjalnymi pismami w sprawie przestępstw jego podkomendnych. Chodziło o kilka „incydentów” z okresu, gdy pełnili oni służbę wartowniczą wokół getta warszawskiego. Trzech policjantów samowolnie zastrzeliło wówczas paru Żydów. Petsch uważał, że złamali oni prawo i powinni stanąć przed sądem. Deckert - oddany nazista, zaprzyjaźniony z samą Ewą Braun - odpisywał mu taktownie 29 listopada:

„Jako dowódca batalionu nie mogę jednego dnia rozkazywać moim ludziom rozstrzeliwać po 5 tys. Żydów, a następnego karać jednego z nich za zabicie pojedynczego Żyda w Warszawie. […] Niejednoznaczna linia postępowania w tej sprawie może u nich wywołać poczucie zagrożenia i obniżyć dyscyplinę. Od kiedy dowodzę oddziałem, wzorowo wykonuje on powierzone zadania. W opinii generała [Friedricha] Jeckelna [szefa SS i Policji na okupowanych terenach Związku Sowieckiego - red.] jest to najlepszy batalion policyjny operujący na terenie Ukrainy. Jesteśmy na wojnie, do której pchnęli nas Żydzi, zagrażając egzystencji naszego ludu. Wszelkie normalne procedury trzeba odsunąć na drugi plan. Czystka ma na wieki uchronić nasze Wszechniemieckie Imperium przed żydowską zarazą i azjatyckim zagrożeniem ze wschodu”.

Potem wywodził jeszcze, iż masakry żydowskich rodzin to „wkład w wielki historyczny projekt”. Wyraźnie rozpierała go duma. W końcu „zabili już tak wielu, w tak słusznej sprawie”. Petsch prawdopodobnie musiał ustąpić przed tak „mocną”, przepojoną nazistowskim duchem, argumentacją i porzucił zamiar ścigania morderców z 304. batalionu.

Ta korespondencja ukazuje pełnię demoralizacji zbrodniarzy, tworzących nazistowską machinę Zagłady. Policja Porządkowa (niem. Ordnungspolizei; w skrócie orpo) była jej istotnym elementem. Brytyjski historyk Ian Rich przyjrzał się bliżej tej formacji. Oto ponury obraz „pospolitych ludobójców” wyłaniający się z kart jego książki.

Dalej dowiesz się:

- jaki był profil społeczny funkcjonariuszy 304. batalionu Ordnungspolizei

- jakich zbrodni dopuścili się na Polakach

- jak i gdzie przeprowadzali likwidacje

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Wojciech Rodak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.