58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. Uroczystości państwowe. Wizyta Andrzeja Dudy. [RELACJA LIVE]]
W niedzielę 27 maja w Zielonej Górze o godz. 10.00 zaczęły się uroczystości związane z 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. Do miasta przyjechał prezydent RP Andrzej Duda. Weźmie udział w uroczystościach
Godz. 14.40
Przy pomniku Bachusa prezydent otworzył wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Miał tu krótko przemawiać i wręczyć medale zwycięzcom biegu sztafetowego, ale po okrzykach z tłumu "Konstytucja, Konstytucja" wsiadł do limuzyny i odjechał. Inni mieszkańcy skandowali "Andrzej Duda".
Wizytę w Zielonej Górze zakończy na obiedzie u biskupa Tadeusza Lityńskiego wraz z gośćmi. W obiedzie weźmie udział 40 osób, ale spotkanie jest zamknięte dla mediów.
Godz. 14.25
Prezydent przeszedł ulicą Żeromskiego do pomnika Bachusa, gdzie umieszczona jest wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Jest tam ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski, na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.
Wystawie towarzyszy też ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Mieszkańcy robili sobie z prezydentem selfie. Zadawali pytania. Z tłumu padały okrzyki: "Konstytucja!".
Godz. 14.10
Policja zatrzymała w odległości około 150 metrów od pomnika Bachusa grupę protestującą przeciw łamaniu konstytucji przez rządzącą partię i prezydenta Dudę. Mówili o tym, że obchody Wydarzeń Zielonogórskich bardzo szanują, tak jak i bohaterów tej historii. Ich zdaniem prezydent Duda jest posłuszny partii i Jarosławowi Kaczyńskiemu, a tak nie powinien postępować prezydent RP. Uczestnicy protestu zorganizowanego przez lubuski KOD uważają, że to jak PiS postępował z matkami dzieci niepełnosprawnych w Sejmie, to zapowiedź takich działań wobec całego społeczeństwa.
Godz. 13.47
Zaczyna się spektakl "Ulice wolności" w reż. dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.
Prezydent w przemówieniu podziękował uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich za ich bohaterstwo i mieszkańcom za przyjście na uroczystości.
Bartłomiej Fedyczak przyszedł na uroczystości, na deptak z rodziną. – Bardzo się cieszę, że prezydent włączył się w obchody. W Polsce wciąż zbyt mało ludzie wiedzą o Wydarzeniach Zielonogórskich. Dzięki takim uroczystościom te informacje dotrą do większej liczby odbiorców.
Godz. 13.26
Prezydent odznaczył pośmiertnie uczestników Wydarzeń Zielonogórskich 1960 i zasłużonych mieszkańców regionu.
- 1. Antoni Ajszpur, pośmiertnie - uczestnik Wydarzeń, urodzony w 1941 r. Początkowo zastosowano wobec niego areszt w dniach 1-30 czerwca 1960 r. Wówczas przeszedł m.in. ścieżki zdrowia. Wyrokiem Sądu Powiatowego w Zielonej Górze z dnia 28 czerwca 1960 r. skazano go na cztery lata pozbawienia wolności. Kara ta została zmniejszona do 3 lat więzienia.Jak został „wplątany” w to co dzialo się 30 maja 1960 roku? Tego ranka przyszedł zobaczyć, co dzieje się z jego młodszymi braćmi, którzy mieli lekcje religii.
- 2. Helena Lentowicz, pośmiertnie - uczestniczka Wydarzeń. - Mama pochodziła z Kieleckiego - mówi syn pani Heleny Tadeusz. - Podczas wojny była wywieziona do Niemiec na roboty. W Zielonej Górze pracowała jako szefowa kuchni w kilku placówkach gastronomicznych. W maju 1960 roku była to Magnolia. Tego dnia, około godz. 14.00, wychodziła z pracy. Była świadkiem tego co działo się w centrum miasta znalazła się na kilku fotografiach. Zakończyło to się dla niej wyrokiem - rok więzienia. Za kratami spędziła cztery miesiące...
- 3. Ks. Kazimierz Michalski, pośmiertnie - uczestnik Wydarzeń. Zdaniem komunistycznej władzy był przyczyną wszelkiego zła. Jako kapelan wojskowy uczestniczył w walkach nad Bzurą. Od wiosny 1940 przez pięć lat więzień Dachau. W 1945 objął parafię św. Jadwigi w Zielonej Górze. Cały czas pozostawał w ostrym konflikcie z władzami i po odmowie złożenia ślubowania na wierność PRL w 1953 został zmuszony do opuszczenia probostwa. Powrócił w 1956. Po Wydarzeniach Zielonogórskich musiał w 1960 ponownie opuścić parafię.
- 4. Zygmunt Stypułkowski, pośmiertnie - uczestnik Wydarzeń.Tato do Zielonej Góry przyjechał z Kresów - mówi syn pana Zygmunta Krzysztof. - Był krawcem, pracował w Ermitażu. Jego problemy z władzą zaczęły się już w chwili, gdy wychodził z wojska, miał wyrok za próbę obalenia władzy. Stąd gdy rozpoznano go na jednej z fotografii natychmiast został zaliczony do wichrzycieli. Mieszkaliśmy blisko, stąd nic dziwnego, że był na zdjęciu. Początkowo wyrok brzmiał pięć lat, później zmniejszono do czterech...
- 5. Ks. Jerzy Płóciennik, pośmiertnie.
- 6. Ks. Piotr Sadownik, pośmiertnie.
- 7. Ks. Jerzy Sławomir Nowaczyk.
- 8. Ks. Eugeniusz Florian Jankiewicz.
- 9. Ks. bp Adam Feliks Dyczkowski.
- 10. Ks. bp Paweł Socha.
- 11. Krzysztof Donabidowicz.
- 12. Zenon Kamiński.
- 13. Witold Kotecki.
- 14. Tadeusz Mączyński.
- 15. Władysław Henryk Czyżewski.
- 16. Walerian Jan Piotrowski.
- 17. Edward Kula, pośmiertnie.
- 18. Kazimierz Drozd.
- 19. Krzysztof Jakub Błaszczyk.
- 20.Malicki Bogusław Jan
- 21. Marek Krzysztof Nuckowski.
- 22. Jarosław Franciszek Skorulski.
- 23. Marian Stanisław Babiuch.
- 24. Edward Lipiec.
- 25. Zenon Oleszewski.
- 26. Andrzej Waldemar Gabryszewski.
- 27. Brunon Sydor.
- 28. Genowefa Abłażej, pośmiertnie.
- 29. Marek Józef Kuczyński.
- 30. Tadeusz Ardelli.
- 31. Elżbieta Teresa Płonka.
- 32. Halina Teresa Szumlicz.
- 33. Tadeusz Dzwonkowski.
- 34. Elenora Szymkowiak.
ZOBACZ FILM JAK PREZYDENT WRĘCZAŁ ODZNACZENIA
POLECAMY: JAK SB SIĘ ROZGRZESZAŁA?
Godz. 13.11
Na deptaku zgromadziło się sporo mieszkańców.
Godz. 12.54
Na zielonogórski rynek przyszedł prezydent RP Andrzej Duda, za chwilę zaczną się uroczystości.
Godz. 12.24
Na rynku powoli zbierają się widzowie. Wiesława Nowak jest osobiście związana z Wydarzeniami Zielonogórskimi. Moja rodzina przyjechała do miasta ze Wschodu w 1957 roku. Miałam roczek, gdy mama zabrała mnie na manifestację i obronę Domu Katolickiego. Ja sama nie pamiętam tych wydarzeń, ale mama wielokrotnie opowiadała mi, co się wtedy działo. Uważam, że zawsze trzeba walczyć o swoje racje i ideały.
Przy scenie są też aktorzy spektaklu "Ulice wolności" w reż. dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego. Spektakl zacznie się około 13.30.
- Widowisko ma na celu przypomnienie tamtych wydarzeń z 1960 roku, które komunistyczne władze chciały wymazać z historii - mówi Robert Czechowski i ujawnia szczegóły spektaklu, w którym wezmą udział aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006.
POLECAMY: MAPA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH 1960
Godz. 12.16
Msza dobiega końca. Zielonogórzanie powoli wychodzą z kościoła. O godz. 13.00 mają się zacząć uroczystości na rynku, podczas których odznaczani będą pośmiertnie uczestnicy Wydarzeń Zielonogóskich i zasłużeni dla województwa.
Godz. 12.00
Podczas mszy Andrzej Duda wręczył tytuł Orła Białego Szkole Podstawowej z Trzebiechowa.
Godz. 11.03
Rozpoczęła się msza święta z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, zaproszonych gości i mieszkańców. Przed kościołem jeest telebim, na którym można oglądać transmisję na żywo. Nikt nie korzysta z tej możliwości. Mieszkańcy zmieścili się w kościele.
Do kościoła przyszła także Iwona Roszak, która od 25 lat mieszka w Zielonej Górze: - Bardzo się cieszę, że do naszego miasta przyjeżdża prezydent Andrzej Duda. Wydarzenia Zielonogórskie to historia, ale dopiero teraz opowiedziana w prawdziwy sposób.
POLECAMY: ZOBACZ ZDJĘCIA LATAMI NIEDOSTĘPNE
Godz. 10.53
ZOBACZ FILM: GDZIE POCHOWANY JEST DUCHOWY PRZYWÓDCA BUNTU Z 1960 ROKU?
Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty i wszedł do konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze
Godz. 10.40
Zielonogórzanie już czekają na uroczystą mszę świętą w konkatedrze. Prezydenta RP jeszce nie ma. Przed mszą złoży kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego.
KS. KAZIMIERZ MICHALSKI. KIM BYŁ I JAKĄ ROLĘ ODEGRAŁ W WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH
Godz. 10.25 -10.36
ZOBACZ FILM Z BIEGU SZTAFETOWEGO
Zawody wygrała Bohar Palety Runners, która pokonała dystans trzy razy 1960 metrów w czasie 20 minut i 13 sekund.
- Cieszę się ze zwycięstwa! Moi koledzy biegli już w innym składzie w ub. roku. Tym razem postanowiłem ich wesprzeć i wygraliśmy. Mam nadzieję, że w Zielonej Górze będzie więcej takich biegów - mówi Marcin Oleszek ze zwycięskiej drużyny.
Drugie miejsce zajęło Bractwo Biegaczy 1, a trzecie Senk Stadnik Team
W starcie stanęło około 20 drużyn trzyosobowych. Biegnie około 60 osób. Najszybsze drużyny skończą bieg po 20 minutach. Ostatni dobiegną po 40 minutach – mówi Sebastian Domański koordynator sztafety.
Jakub Karolczak, uczestnik sztafety: - Biorę udział w zawodach z powodów charytatywnych. Mamy patrona, który wspiera nasz udział w biegach.
W zawodach brał udział także Robert Senk: - Biegnąc chcę uczcić Wydarzenia Zielonogórskie, bo to wspaniałe, że po tylu latach czekania światło dzienne wyszła prawda historyczna. Może chociaż teraz starsi ludzie, którzy brali udział w walkach poczują się docenieni.
Pan Robert biegł w sztafecie z córką: Dobrze, że organizatorzy postawili na szatafetę, bo ona bardziej integruje.
PRZECZYTAJ: KALENDARIUM WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH 1960
Godz. 10.00 Lubuski Teatr - bieg sztafetowy
Pierwszym punktem w niedzielnym programie obchodów rocznicy jest bieg. Zaczyna się o godz. 10.00. Trasa biegu:
- o godz. 10.00 start przy al. Niepodległości przed Lubuskim Teatrem
- bieg w stronę Placu Bohaterów
- nawrót przed ulicą Bankową
- powrót w stronę teatru i bieg al. Niepodległości
- skręt za teatrem w ulicę Kupiecką i bieg ulicą Kupiecką z górę
- nawrót na wysokości skrętu ulicy w stronę ulicy Ciesielskiej (przy budynku dawnej Goplany)
- bieg ulicą Kupiecką w dół
- meta przy teatrze
Pętla liczy 980 metrów. Każdy uczestnik robi dwie pętle, aby przebiec symboliczny dystans 1960 metrów. Nieletni mogą przebiec jedną pętlę, a rodzic biegnie jedną pętlę więcej.
ZOBACZ: CAŁY PROGRAM UROCZYSTOŚCI 58. ROCZNICY WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH
OBEJRZYJ: FILM DOKUMENTALNY "BITWA O DOM KATOLICKI"