58. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH. Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego [ZDJĘCIA]
Jednym z punktów programu 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960 było złożenie kwiatów na grobie ks. Kazimierza Michalskiego
Kazimierz Michalski urodził się 18 sierpnia 1898 r. w Gnieźnie w rodzinie urzędnika miejskiego Stanisława. Jego matka, Antonina z Wawrzyniaków zajmowała się domem i jedenaściorgiem dzieci. Bardzo religijna rodzina żyła skromnie. Zaraz po maturze, w 1917 roku, dziewiętnastoletni Kazimierz został wcielony do wojska niemieckiego, gdzie był tłumaczem języka rosyjskiego w sztabie armii I Korpusu w Rostowie nad Donem.
O kapłaństwie myślał od najmłodszych lat. Stąd zaraz po zakończeniu wojny podjął studia teologiczne we Wrocławiu, później w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 grudnia 1922 r. z rąk ks. kard. Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej Polski. Jako wikariusz trafił do Wolsztyna, Trzemeszna i Wągrowca.
22 października 1945 r. przyjechał do parafii św. Jadwigi. W tamtych dniach była to jedyna parafia w Winnym Grodzie, tym czasie na terenie miasta - liczącej 12 tys. mieszkańców.
- Wokół księdza Michalskiego bardzo szybko wytworzyła się grupa ludzi, którzy tego duchownego mieli za wzór, bohatera otoczonego już legendą nie tylko prześladowanego przez władzę, ale także byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau - mówi historyk Tadeusz Dzwonkowski. - I nie były to tylko starsze kobiety, jak później starała się przekonywać władza. Duchowny miał zresztą ogromne zasługi nie tylko dla odnowy życia religijnego, ale dla budowy Zielonej Góry, jako polskiego miasta.
POLECAMY:
- JAK ŻYŁ KSIĄDZ MICHALSKI I JAKA BYŁA JEGO ROLA W WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH?
- KALENDARIUM WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH
OBEJRZYJ FILM: ZŁOŻENIE KWIATÓW NA GROBIE KS. KAZIMIERZA MICHALSKIEGO