500 plus w Szczecinku. Drugie rozdanie
Ponad 2,5 tysiąca rodzin ze Szczecinka korzystających z programu 500+ musi na nowo złożyć wnioski o to świadczenie. Lepiej z tym nie zwlekać.
Pierwsze wypłaty z rządowego programu 500+ nastąpiły w kwietniu zeszłego roku. Składane wtedy wnioski były ważne wyjątkowo do końca września tego roku - w następnych latach trzeba będzie je składać raz na 12 miesięcy. I właśnie teraz trzeba to zrobić po raz kolejny.
I warto się z tym krokiem pospieszyć. Szczecinecki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od początku sierpnia rozpoczął przyjmowanie nowych wniosków.
- Najlepiej złożyć je do końca sierpnia, aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia w październiku - pracownicy Ośrodka informują, że jeżeli ktoś zrobi to we wrześniu musi się liczyć z małym poślizgiem w wypłacie lub wypłatą z wyrównaniem w kolejnym miesiącu. Większe opóźnienie będzie skutkować utratą pieniędzy za miesiące, za które nie złożono wniosków. Druki można pobrać w obu siedzibach MOPS-u przy ulicy Wiejskiej i Koszalińskiej 89.
Pod tym drugim adresem wnioski wraz z dokumentami można już też składać. Ośrodek przyjmuje je w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach od 8 do 13 i w czwartki od godz. 11 do 16. Środa jest dniem na weryfikacje wniosków i dołączonych dokumentów. Wzory wniosków zmieniły się bowiem w porównaniu z zeszłorocznymi, do przepisów wprowadzono nieco poprawek mających uszczelnić system i zapobiec np. zaniżaniu dochodów, aby uzyskać świadczenie 500+.
Pomoc jest bowiem skierowana do rodzin z przynajmniej dwójką dzieci, ale można ją zwiększyć, a także otrzymać na pierwsze dziecko jeżeli dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł. Przy osobistym składaniu wniosków pracownik MOPS sprawdzi jego poprawność.
W razie, gdyby ktoś zdecydował się na skorzystanie z drogi pocztowej lub internetowej (przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną) - w przypadku stwierdzenia jakichś pomyłek - MOPS pisemnie wezwie wnioskodawcę do naniesienia poprawek. W Szczecinku z programu 500+ korzysta około 2,5 tysiąca rodzin i co miesiąc wypłacanych jest około 3,3 tysiąca świadczeń.