50 lat Hansa Klossa. W „Stawce większej niż życie” grali także aktorzy związani z Podkarpaciem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Ze zbiorów Wojciecha Jamy
Cezary Kassak

50 lat Hansa Klossa. W „Stawce większej niż życie” grali także aktorzy związani z Podkarpaciem [ZDJĘCIA]

Cezary Kassak

„Stawce większej niż życie” stuknęło pół wieku! Telewizyjny serial, który na świecie obejrzało - szacunkowo - miliard osób, współtworzyła pokaźna grupa artystów związanych z naszym regionem.

- Czy to polski serial wszech czasów? Podpisałbym się pod takim stwierdzeniem. Przemyślane scenariusze, dobre aktorstwo. Nawet wśród aktorów drugoplanowych nie ma tu chyba nikogo, o kim można by powiedzieć, że nie udźwignął swojej roli. Poza tym serial, choć oczywiście spełniał wymogi cenzury, nie został za bardzo upolityczniony - mówi o „Stawce większej niż życie” Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naEKRANIE.pl.

Centralną postacią „Stawki” jest Polak Stanisław Kolicki, który wciela się w oficera Abwehry Hansa Klossa i jako agent J-23 prowadzi podczas drugiej wojny owocną działalność szpiegowsko-dywersyjną przeciwko III Rzeszy. Jego poczynania można było śledzić najpierw w emitowanych przez telewizję na żywo przedstawieniach teatralnych.

Polacy już wtedy polubili Klossa. Na wieść o tym, że duet scenarzystów: Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski, występujący pod pseudonimem „Andrzej Zbych”, zamierza w ostatnim odcinku uśmiercić głównego bohatera, widzowie zaprotestowali. Tego, aby Kloss przeżył, głośno domagali się robotnicy na Śląsku, a studenci z Wybrzeża zagrozili nawet blokadą budynku telewizji!

Kompetentne osoby wzięły sobie do serca pragnienia telewidzów. Polsko-radzieckiemu agentowi przedłużono żywot w Teatrze Sensacji, a przy tym podjęto decyzję o zrealizowaniu dodatkowo serialu telewizyjnego. Pierwotnie planowano nakręcenie sześciu kilkudziesięciominutowych odcinków, ostatecznie powstało ich 18. Oficjalna premiera miała miejsce 50 lat temu - 10 października 1968 roku.

W dalszej części przeczytasz:

 • z jakiej miejscowości na Podkarpaciu pochodzi twórca muzyki do serialu
 • jaką amancką scenę zagrał w "Stawce" Zdzisław Kuźniar, który spędził młode lata na rzeszowskim Staromieściu
 • Ignacy Machowski, Teresa Kamińska (po mężu Marczewska), Bogusław Cmela, Józef Pieracki, Bogusław Sochnacki - jakie mieli związki z naszym regionem oraz jakie role zagrali w "Stawce"
Pozostało jeszcze 48% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.