45 lat temu polska reprezentacja pokonała aktualnych mistrzów świata i zajęła 3. miejsce na Mundialu

Czytaj dalej
Fot. fot. EAST NEWS
Tomasz Ryzner

45 lat temu polska reprezentacja pokonała aktualnych mistrzów świata i zajęła 3. miejsce na Mundialu

Tomasz Ryzner

Była to jedna z największych sensacji w historii Mundiali. Drużyna, która dość szczęśliwie zakwalifikowała się do mistrzostw, znalazła sposób na sześciu z siedmiu przeciwników, w tym na aktualnego mistrza i wicemistrza globu. 45 lat temu, 6 lipca 1974 roku, “Orły Górskiego” pokonały 1-0 Brazylię i zajęły 3. miejsce w światowym czempionacie. Gola strzelił Grzegorz Lato. Z 7 trafieniami został królem strzelców imprezy. Andrzej Szarmach 5 razy wpakował piłkę do siatki i był wicekrólem.

Na przełomie lat 60 i 70-tych polskie kluby potrafiły błysnąć w rywalizacji z zagranicznymi rywalami. Górnik Zabrze dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, Legia Warszawa do półfinału Pucharu Europy (dzisiejsza LM). Reprezentacja nie stała jednak wysoko w rankingach. Na mundialu była tylko raz - w 1938 roku.

Po wojnie świetnych piłkarzy nam nie brakowało, jednak w eliminacjach MŚ biało-czerwonym nie szło. Wreszcie po słynnym, zwycięskim remisie na Wembley (1-1) zdobyła przepustkę na niemiecki Weltmeisterschaft. W grupie trafiliśmy na Argentynę, Haiti i Włochy (wtedy wicemistrz globu). Szanse na wyjście z grupy wyglądały raczej średnio.

- Jechaliśmy praktycznie jako chłopcy do bicia. Nikt nie wierzył, że Polska może wyjść z grupy. Ani styl, ani wyniki nie napawały optymizmem - wspominał Władysław Żmuda, wtedy 20-letni zaledwie stoper naszego zespołu.

Kiedy jednak nasi wyszli na boisko, zaczęło się coś kompletnie nieoczekiwanego. W meczu z Argentyną Lato trafił już w 7., a Szarmach w 8. minucie. Wygraliśmy 3:2. Haiti nikt nie lekceważył (1-3 z Włochami), dzięki czemu nasi urządzili sobie trening strzelecki (7:0). Z Włochami lekko nie było, ale po asystach Henryka Kasperczaka Szarmach i Kazimierz Deyna strzelili kapitalne gole i było 2-1 (gola dla Italii zdobył niejaki... Fabio Capello).

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in.:

 • "Część rodziny postanowiła konkretnie uczcić sukces i wieczorem poszła na... jedno piwo. Paru piłkarzy się spóźniło"
 • "Przyszła kolej na wywiady, wizyty w zakładach pracy, w szkołach, jednostkach wojskowych"
 • "Korzystając z solidnych rabatów paru piłkarzy kupiło w RFN-ie samochody BMW i zadawało szyku na polskich drogach. Żartowano, że Adam Musiał urządzał sobie przejażdżki wokół krakowskiego Rynku"
Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Ryzner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.