40 przepisów na smaczne zupy
Kremowe, delikatne, ale i ostre i wyraziste w smaku. Dzisiaj proponujemy Wam sprawdzone pomysły na zupy, te klasyczne polskie oraz te z innych zakątków świata. Czas na gotowanie!
1. Zupa dyniowa
Składniki: 1 kg obranej ze skórki dyni, 0,5 łyżeczki soli, 1/2 litra mleka, 1/2 litra wody, 15 dkg makaronu wstążki, 1 łyżka masła.
Przygotowanie: Dynię pokroić w kostkę, włożyć do garnka i zalać wodą. Gotować aż dynia będzie miękka. Następnie dynię zblendować, dodać mleko i sól, zagotować. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu, polać roztopionym masłem. Nałożyć na talerz makaron, wlać ugotowaną zupę. Można dosłodzić do smaku.
Elżbieta Pielichowska
2. Zupa krem z pietruszki i białej fasolki
Składniki: 1 duża cebula, 2 duże korzenie pietruszki, 1 puszka drobnej, białej fasolki, 1 liść laurowy, 3 ziarna ziela angielskiego, 1 litr wywaru warzywnego (może być z kostki), 2 łyżki oleju, sól, pieprz. Do podania: 100 g fety, 4 łyżki prażonych pestek dyni, ulubione kiełki.
Przygotowanie: Cebulę obrać i pokroić w grubą kostkę. Korzenie pietruszki obrać i pokroić w kawałki. W garnku rozgrzać olej, wrzuć cebulę i pietruszkę, smażyć na małym ogniu około 10 minut aż pietruszka stanie się miękka. Fasolkę dokładnie odcedzić. Dodać do podsmażonych warzyw, z liściem laurowym i zielem angielskim. Zalać bulionem. Gotować wszystko 15 minut pod przykryciem. Po upływie kwadransa wyjąć liść laurowy i ziele angielskie, a wszystko zmiksować blenderem na gładki krem. Doprawić solą i pieprzem. Zupę podawać z pokruszoną fetą z prażonymi pestkami dyni oraz posypanymi kiełkami.
Eliza Stępień
3. Egzotyczna zupa z mango
Składniki: 1 cebula, 400 g marchewki, 1 duże mango, 1 łyżka oleju kokosowego, 1 l bulionu warzywnego, szczypta gałki muszkatołowej, 1 łyżka soku z limonki, sól i pieprz do smaku. Do podania: po 2 krewetki na porcję zupy, po 3 cienki plasterki buraka na porcję, olej kokosowy do smażenia.
Przygotowanie: Cebulę obieramy i siekamy. Mango obieramy i kroimy w kostkę. W garnku na oleju kokosowym szklimy cebulę i dodajemy zmrożoną marchewkę. Podsmażamy przez chwilę i zalewamy bulionem. Gotujemy na małym ogniu 10 minut. Dodajemy mango i gotujemy jeszcze 5 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, gałką muszkatołową i sokiem z limonki. Krewetki nakłuwamy na patyczki i podsmażamy na oleju kokosowym do lekkiego zrumienienia. Na tym samym oleju smażymy plasterki buraka. Wykładamy na ręcznik papierowy i oprószamy solą. Zupę podajemy z szaszłykami z krewetek i chipsami z buraka.
Przepis z bloga: www.tanio-szybko-smacznie.pl
4. Krem warzywno-serowy
Składniki: 2 pory, 1 średniej wielkości seler, 2 pietruszki, 300 g (3 opakowania) serka topionego, 100 ml słodkiej śmietanki, sól, pieprz ziołowy do smaku, rosół lub woda. Chipsy: 2 buraki.
Przygotowanie: Warzywa obrać, pokroić w kostkę. Podlać rosołem lub wodą, tak aby je przykryć. Ugotować do miękkości. Dodać serek topiony, śmietankę i przyprawy. Całość zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Podawać z chipsami z buraka: Buraki umyć, obrać i pokroić w cieniutkie plasterki. Usmażyć w głębokim oleju, aż zaczną się wywijać brzegi (ok. 3-4 min.) Odsączyć na ręczniku papierowym.
5. Paprykowa z pomarańczą
Składniki: 1 czerwona papryka, 1 pomarańcza, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, kawałek czerwonej papryczki chili, przyprawy: sól i pieprz.
Przygotowanie: Wyciskamy sok z pomarańczy. Kawałek skórki pomarańczowej (tylko pomarańczowa część skórki, bez białej powłoki) ścieramy drobno na tarce, uzyskując jej ok. 2 łyżeczki, odstawiamy na bok. Z innego kawałka skórki odcinamy 4 do dekoracji. Paprykę oczyszczamy i kroimy w kostkę, ok. 1 cm. W rondelku rozgrzewamy oliwę i dodajemy paprykę. Dusimy na średnim ogniu pod przykryciem przez ok. 10 minut. Następnie dodajemy startą skórkę pomarańczy, drobno posiekaną papryczkę chili, mieszamy i gotujemy przez kolejne kilka minut. Zmniejszamy ogień do minimum, przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Kiedy papryka jest już wystarczająco miękka, zdejmujemy z ognia i dodajemy sok z pomarańczy. Wszystko miksujemy razem, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dekorujemy skórką pomarańczową i serwujemy np. grzankami.
Magdalena Juszczak-Włodarczyk
6. Z makaronem i pesto
Składniki: 200 ml przecieru pomidorowego (passata), słoiczek sosu pesto z bazylią, 100 g makaronu małe muszelki, 1 drobno posiekana cebulka, 1 ząbek czosnku, 1 drobno posiekana marchewka, 1 łodyga pokrojonego selera naciowego, 100 g kawałeczków boczku, oliwa z oliwek, 2 ziemniaki, 150 g białej fasoli z puszki, 1 l bulionu wołowego, 100 g zielonej fasolki szparagowej, 100 g zielonego groszku, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Na patelni z rozgrzaną oliwą zeszklij cebulkę i czosnek. Dodaj marchewkę, seler, boczek i duś razem ok. 10 minut. Przełóż do garnka i dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę, białą fasolę, passatę oraz bulion. Zagotuj razem przez ok. 30 min. Łyżką z dziurkami wyjmij trochę ziemniaków i białej fasoli, a resztę zupy zblenduj, aby była gęsta. Dodaj odłożone wcześniej ziemniaki i białą fasolę.
Do zupy wrzuć również pokrojoną fasolkę szparagową, groszek i makaron. Gotuj na wolnym ogniu aż wszystkie składniki będą miękkie. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj udekorowane łyżką pesto.
7. Zupa gulaszowa
Składniki: 0,5 kg wołowiny lub baraniny, 2 cebule, marchew, pietruszka, seler, 1 papryka, przecier pomidorowy, 1-2 ogórki konserwowe, 30 dag pieczarek.
Przygotowanie: Mięso pokroić w kostkę i podsmażyć z pokrojoną cebulą. Przygotować wywar z utartych na tarce z grubymi oczkami marchewką, pietruszką i selerem. Wrzucić do wywaru podsmażone mięso z cebulą. Dodać przecier pomidorowy lub zupę gulaszową z torebki. Usmażyć pokrojoną w paseczki paprykę i wrzucić do garnka z zupą pod koniec gotowania. Do gotowej zupy wrzucić pokrojone ogórki konserwowe i podsmażone pieczarki.
8. Zupa serowa z pietruszką
Składniki: 6 kromek chleba tostowego, 1 litr bulionu drobiowego, 300 g serka topionego, 100 g chudego boczku, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, świeża pietruszka, oliwa, łyżeczka kurkumy, sól, pieprz.
Przygotowanie: Siekamy cebulę, boczek kroimy na mniejsze kawałki i przeciskamy czosnek przez praskę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i szklimy na niej cebulę, czosnek i boczek. W rondelku podgrzewamy przygotowany wcześniej bulion. Dodajemy do niego serki topione i powoli mieszamy. Gdy serki całkowicie się rozpuszczą dodajemy podsmażoną cebulę i czosnek. Gotujemy jeszcze przez chwilę, a całość doprawiamy kurkumą, solą i pieprzem. Chleb kroimy na małe kostki, wykładamy na blachę i podpiekamy w piekarniku. Gdy zupa będzie gotowa nalewamy do miseczek, przystrajamy grzankami oraz listkami świeżej pietruszki.
9. Zupa z dyni, z chili i z kokosem
Składniki: 1 kg dyni, 1 papryczka chili lub 1/2 łyżeczki płatków chili, 2 ząbki czosnku, 1 cebula, 1 puszka mleka kokosowego, 1 trawa cytrynowa, utłuczona i przekrojona na ćwiartki, 2 łyżki oliwy, ok. 1,5 cm korzenia imbiru, startego, 1,5-2 szklanki bulionu warzywnego, natka pietruszki, sól morska, pieprz.
Przygotowanie: Dynię obrać i pokroić na kawałki. Nastawić piekarnik na 180 stopni. Na blasze wyłożonej pergaminem ułożyć kawałki dyni, piec, aż dynia będzie miękka (ok. godz.). Cebulę obrać i drobno posiekać, czosnek obrać i drobno posiekać. Chili posiekać drobno. W garnku rozgrzać oliwę, dodać cebulę i czosnek, smażyć 2-3 minuty, aż cebula się zeszkli. Dodać chili oraz starty imbir i trawę cytrynową. Smażyć przez 2-3 minuty. Dodać dynię i 1 szklankę bulionu. Przykryć i gotować przez 15 minut, aż dynia zacznie się rozpadać. Usunąć trawę cytrynową, dodać mleko kokosowe i zmiksować. Doprawić solą i pieprzem, natką pietruszki i płatkami chili.
Magdalena Konsewicz
10. Pomidorowa na ostro
Składniki: 200 g pomidorów bez skóry w zalewie, 1 cebula, 200 ml bulionu warzywnego, 1 seler, 100 ml śmietanki 18 proc., suszone pomidory z bazylią i czosnkiem, chili, czosnek suszony w płatkach, natka pietruszki, pieprz kolorowy, sól morska.
Przygotowanie: W jednym garnku podsmażyć połowę cebuli. Dodać pomidory, chili, suszone pomidory z bazylią i czosnkiem, podlać 1/2 bulionu, gotować kilka minut. Na koniec dokładnie zmiksować, doprawić świeżo zmielonym pieprzem i solą morską. W drugim garnku podsmażyć pozostałą cebulę, zalać bulionem, dodać pokrojonego w kostkę selera, płatki czosnku, gotować kilkanaście minut. Pod koniec dodać śmietankę, doprawić pieprzem i solą.
11. Zupa serowa z szynką
Składniki: 150 g szynki konserwowej, 3 opakowania kremowego serka topionego (3x100 g), 300 ml słodkiej śmietanki 18 proc., 1 łyżeczka masła, 3 średnie pomidory, 1/4 łyżeczki płatków chili do smaku, 1 płaska łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, orzechy włoskie łuskane.
Przygotowanie: Szynkę pokroić w drobną, półcentymetrową kostkę i lekko podsmażyć na maśle. Całość przełożyć do rondelka. Dodać serek, śmietankę oraz pokrojone w kostkę pomidory bez skórki. Doprawić do smaku gałką muszkatołową, chili i odrobiną soli. Doprowadzić do wrzenia często mieszając. Podawać posypaną posiekanymi orzechami włoskimi.
12. Zupa porowa z Danii
Składniki: 1 l bulionu warzywnego, 3-4 pory, 1 cebula, 4 łyżki masła lub oleju, 2 opakowania kremowego serka topionego, gruby plaster szynki, pół szklanki gęstej śmietany, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: W garnku rozgrzać masło. Pory oczyścić i umyć. Białe i jasnozielone części pokroić w plastry, a następnie podsmażyć na maśle razem z posiekaną cebulą. Po kilku minutach zalać pory gorącym bulionem, doprawić solą i pieprzem. Gotować pod przykryciem ok. 20 min. Dodać serek topiony i wymieszać. Kiedy serek całkowicie się rozpuści, wlać śmietanę. Pokroić szynkę w drobną kosteczkę i wsypać do zupy. Całość wymieszać i zdjąć garnek z ognia.
13. Krem z dyni z fasolą i smażoną bazylią
Składniki: 0,5 kg dyni, 250 g drobnej fasoli z puszki, 1 mały por, 1 litr bulionu warzywnego, 15 g bazylii, 50 g gęstego jogurtu, oliwa z oliwek, 25 g masła, sól i pieprz.
Przygotowanie: Zeszklij drobno pokrojonego pora na oliwie z oliwek i masłem, dodaj dynię, obraną i pokrojoną na kawałki i duś 10 minut. Następnie wlej litr bulionu i gotuj przez 45 minut. Zblenduj zupę, dodaj jogurt, wymieszaj i podawaj z dodatkiem łyżki fasoli, świeżo zmielonego pieprzu i podsmażonych na oliwie listków świeżej bazylii.
14. Krem z brokułów i z fetą
Składniki: 1 opakowanie mrożonych brokułów (można też użyć świeżych), 1 mała cebula, 2 ziemniaki, 1/4 kostki sera feta, sól, pieprz, 1 l bulionu warzywnego lub drobiowego, 2 łyżki oliwy.
Przygotowanie: Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie. Do gotującego się bulionu dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Po 10-15 min dodać brokuły i gotować, aż będą miękkie. Całość zmiksować blenderem, doprawić sola i pieprzem i podawać z serem feta.
Aleksandra Misa
15. Zupa cebulowa
Składniki: 400 g cebuli, 3 łyżki masła, 150 ml białego wina, 1 l bulionu, 1 łyżka tymianku, sól, pieprz, 1 łyżka cukru, 1 łyżka mąki, kilka kromek bagietki, 50 g startego sera żółtego.
Przygotowanie: Cebulę kroimy w talarki, posypujemy cukrem i smażymy na maśle. Pod koniec dodajemy łyżkę mąki, tymianek i dolewamy wino. Całość dusimy, aż płyn zredukuje się przynajmniej o połowę. Następnie dodajemy bulion.
Przygotowaną zupę gotujemy jeszcze ok. 20 minut, doprawiając solą i pieprzem. Bagietkę kroimy w plastry i podpiekamy lekko w piekarniku. Zupę przelewamy do miseczek przeznaczonych do zapiekania, układamy na niej bagietkę i posypujemy serem. Zapiekamy do momentu, aż ser się rozpuści.
Aleksandra Misa
16. Zupa z pieczonych buraków
Składniki: 4 buraki, 1,5 l bulionu warzywnego lub drobiowego, skórka otarta z 1 pomarańczy, ser typu lazur, ulubione zioła, sól, pieprz, rozmaryn.
Przygotowanie: Myjemy buraki, suszymy i owijamy w folię aluminiową. Pieczemy buraki w temperaturze 180 st. przez ok. 1,5 godziny do miękkości. W tym czasie przygotowujemy grzanki. Gotowe buraki obieramy ze skóry i kroimy w mniejsze kawałki. Do ciepłego bulionu dodajemy buraki. Doprawiamy solą, pieprzem, rozmarynem i chwilę gotujemy, nie doprowadzając do wrzenia. Przed zmiksowaniem dodajemy skórkę z pomarańczy. Całość blendujemy. Dekorujemy kawałkiem sera lazur i grzankami.
17. Krem z kukurydzy
Składniki: 3 kolby kukurydzy, 3 łyżki masła, 1/2 cebuli, 2 ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki cynamonu, 3 szklanki bulionu warzywnego lub drobiowego, 125 g serka topionego (kremowego), sól, pieprz i cukier do smaku.
Przygotowanie: Kolby kukurydzy przekrajamy w poprzek. Każdą połówkę stawiamy pionowo na desce do krojenia i nożem obcinamy ziarna ruchem z góry do dołu. Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę. W garnku roztapiamy masło, dodajemy cebulę i podsmażamy do zeszklenia. Dodajemy czosnek. Po ok. 1 minucie dodajemy: ziarna kukurydzy, szczyptę soli i cynamon. Mieszając od czasu do czasu, podsmażamy 3 minuty. Dodajemy przygotowany wcześniej bulion i zagotowujemy. Po 10 minutach odstawiamy z ognia i dokładnie miksujemy. Następnie przecieramy do innego garnka przez drobne sitko, aby oddzielić łuski kukurydzy od kremu. Dodajemy serek i mieszając, podgrzewamy.
18. Francuska zupa cebulowa z serem
Składniki: 10 średniej wielkości cebul, 2 średniej wielkości pomidory, 150 g sera żółtego, 0,5 l białego wytrawnego wina, 0,5 l wody, łyżka oleju, łyżka sosu sojowego, łyżeczka koncentratu pomidorowego, 6 ząbków czosnku, sól, pieprz, majeranek.
Przygotowanie: Pokrojoną w grube pióra cebulę podsmażyć na łyżce oleju, a po kilku minutach dodać pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Obrane ze skórki pomidory pokroić w kostkę i wrzucić do cebuli. Całość zalać wodą i winem. Dodać łyżeczkę koncentratu pomidorowego oraz sos sojowy i dusić do chwili, kiedy cebula zmięknie. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Następnie przełożyć do kokilek, ułożyć na wierzchu plastry sera i zapiekać w piekarniku, aż ser się rozpuści i lekko zrumieni. Podawać z ciemnym pieczywem lub grzankami czosnkowymi. Udekorować świeżymi ziołami np. melisą lub natką pietruszki.
19. Czeska zupa czosnkowa z serem żółtym i topionym
Składniki: 1 l bulionu warzywnego, 1 główka czosnku, posiekana natka pietruszki, 4 łyżki tartego żółtego sera, 50 g serka topionego (2x25 g serka topionego), bułka na grzanki, sól i pieprz, oliwa do podsmażenia czosnku.
Przygotowanie: Podgrzać w garnku wcześniej przygotowany bulion warzywny. Drobno pokroić czosnek i podsmażyć na patelni aż lekko się zarumieni. Do gorącego bulionu dodać serek topiony i podsmażony czosnek. Całość gotować ok. 30 min. W tym czasie bułkę kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni, na której wcześniej smażyliśmy czosnek. Bułkę smażymy aż będzie chrupiąca. Przygotowaną zupę nalewamy do kokilek i posypujemy startym serem żółtym i natką pietruszki.
20. Zupa warzywna z makaronem
Składniki: 250 g makaronu, 400 ml pomidorów w puszce, 400 ml wywaru mięsnego, 1 cebula, 2 marchewki, 1 brokuł, 1 łyżka oleju, sól, pieprz, cukier.
Przygotowanie: Makaron gotujemy. Wywar gotujemy razem z marchewkami. Brokuł dzielimy na różyczki i gotujemy w osolonej wodzie. Brokuł razem z groszkiem gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy. Następnie dodajemy pomidory w puszce. Całość dodajemy do mięsnego wywaru i przez chwilę gotujemy. Przyprawiamy solą, pieprzem. Na koniec dodajemy ugotowane brokuły. Podajemy z makaronem.
21. Zupa z czosnkiem niedźwiedzim
Składniki: 200 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego, 1 l bulionu, 2 opakowania kremowego serka topionego (każdy 100 g), 3 ziemniaki, sól i pieprz do smaku, wędzony łosoś i śmietanka do dekoracji.
Przygotowanie: Gotujemy bulion warzywny i dodajemy ziemniaki. Zagotowujemy zupę i zdejmujemy z palnika. Dodajemy serki topione i pokrojone liście czosnku niedźwiedziego. Serki dokładnie rozpuszczamy w zupie. Następnie wszystko miksujemy w blenderze na gładki krem. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Dekorujemy wędzonym łososiem i śmietanką.
22. Minestrone
Składniki: oliwa, kilka plasterków nietłustego wędzonego boczku, 2 łodygi selera naciowego, pokrojone w krążki, 2 pokrojone w krążki marchewki, 100 g fasolki szparagowej, pokrojonej w kawałki, drobno posiekany ząbek czosnku, 1 czerwona cebula, drobno posiekana, 1 nieduży por, 2 puszki pomidorów (całych lub krojonych), pół młodej cukinii, puszka fasolki czerwonej lub białej, niepełna szklanka makaronu (muszelki), natka pietruszki, bazylia, tymianek, sól, pieprz, ostra papryka, starty parmezan.
Przygotowanie: Rozgrzać oliwę w dużym rondlu, podsmażyć na niej boczek aż zacznie się przyrumieniać. Dodać do niego cebulę, czosnek, selera, pora i marchewkę oraz poddusić na niedużym ogniu przez kilka minut. Do rondla dołożyć pozostałe warzywa – fasolkę szparagową, cukinię i pomidory – zalać całość 1,5 litra wody i gotować aż do miękkości warzyw, dodając wody w razie potrzeby. 10 minut przed końcem gotowania wrzucić makaron i odsączoną fasolkę z puszki. Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem, bazylią, tymiankiem i ostrą papryką. Danie najlepiej podawać w miseczkach, posypane startym parmezanem, z dodatkiem natki pietruszki i pieczywem.
23. Flaki na kwaśnicy
Składniki: 1 kg oczyszczonych flaków wołowych, 8 szklanek kwasu z kapusty kiszonej, 2 duże cebule, 2 łyżki mąki, 4 łyżki smalcu, 2 liście laurowe, 6 ziarenek ziela angielskiego, 1 łyżka otwartego majeranku, sól i pieprz.
Przygotowanie: Flaki oczyścić i dokładnie umyć, osuszyć i pokroić w paski. Włożyć do rondla, zalać gorącą wodą i obgotować. Odcedzić, zalać sokiem z kiszonej kapusty, dodać liść i ziele angielskie. Gotować do miękkości. Przyprawić solą, pieprzem i majerankiem. Cebulę obrać, drobno posiekać, zrumienić na smalcu. Dodać mąkę i zrobić zasmażkę, rozprowadzić letnia wodą i wlać do flaków. Zamieszać i zagotować.
Danuta Rozmys
24. Błyskawiczna zupa krem z cukinii
Składniki: 1 większa cukinia (u mnie o wadze około kilograma), sól, ostra papryka lub pieprz, oliwa z oliwek, jogurt naturalny, natka pietruszki, świeża bazylia.
Przygotowanie: Cukinię umyć i pokroić razem ze skórką w większą kostkę. Przełożyć do garnka, minimalnie podlać wodą i ugotować do miękkości. Ugotowaną cukinię zmiksować blenderem lub przetrzeć przez sito. Doprawić solą, ostrą papryką - do smaku. Połowę przetartej cukinii wymieszać dokładnie z naturalnym jogurtem. Na talerze wlewać warstwami „czystą” i zabieloną. Posypać posiekaną natką lub bazylią, lub jednym i drugim. Wierzch zupy polać odrobiną oliwy.
Małgorzata Kijowska, blog www.daylicooking.pl
25. Chowder - zupa rybna
Składniki na 4 porcje: 3 łyżki masła (45 g), 1 łodyga selera naciowego pokrojonego w drobną kostkę, 1 cebula pokrojona w drobną kostkę, 1 czosnek pokrojony w drobną kostkę, 2 płaskie łyżki mąki, 1 litr wywaru z warzyw, ryb, albo kurczaka (ugotowałam wywar z głów ryb), 2 spore ziemniaki pokrojone w kostkę, 250 g łososia pokrojonego w dużą kostkę, 250 g dorsza pokrojonego w dużą kostkę, 250 g obranych krewetek królewskich, 1 szklanka słodkiej śmietany (30 proc.), natka pietruszki lub koperek do posypania, sól i biały pieprz, sok z cytryny do smaku.
Przygotowanie: W garnku o grubym dnie rozgrzać masło i usmażyć na niewielkim ogniu seler, cebulę i czosnek uważając, żeby warzywa się nie zrumieniły (jakieś 10 minut). Posypać mąką i cały czas mieszając, przesmażyć ją minutę – dwie, żeby straciła surowy posmak. Ciągle mieszając wlać wywar rybny i doprowadzić do wrzenia. Dodać ziemniaki i gotować 10 minut. Dodać ryby i gotować kolejne 10 minut. Na koniec wrzucić krewetki i gotować 5 minut. Dolać śmietanę, wymieszać i doprawić solą, pieprzem i cytryną. Posypać natką lub koperkiem. Podawać z pieczywem.
Marzena Duda, blog www.zaciszekuchenne.blogspot.com
26. Kartoflanka niemiecka z pulpecikami mięsnymi
Składniki na 4 porcje: na zupę: 1 kg ziemniaków, pokrojonych w kostkę, 0,5 kg dyni, pokrojonej w drobną kostkę, 2 marchewki, pokrojone w kostkę, 1 posiekana cebula, 1,5 l bulionu drobiowego, 2 łyżki masła, 0,5 szklanki śmietany kremówki (można pominąć lub użyć mniej), 2 listki laurowe, kilka ziaren czarnego pieprzu, 1,5 łyżeczki majeranku, sól, pieprz do smaku, 0,5 pęczka natki pietruszki. Na pulpety: 450 g mielonego mięsa wieprzowo-wołowego lub drobiowego, 1 jajko, 1 duży ząbek czosnku, zmiażdżony, 1 łyżeczka majeranku, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Mięso na pulpety połączyć z pozostałymi składnikami i wymieszać na jednolitą masę. Odstawić do lodówki. W sporym garnku rozgrzać masło, przesmażyć na nim cebulę oraz marchewkę. Następnie dodać dynię, smażyć jeszcze 2 minuty. Wlać bulion dodać ziemniaki, listki laurowe, majeranek i ziarna pieprzu. Gotować pół godziny. Ziemniaki i dynia powinny być całkowicie miękkie. Ze schłodzonej masy mięsnej zwilżonymi zimną wodą dłońmi formować pulpety wielkości małego orzecha włoskiego. Włożyć pulpety do zupy, nie mieszać. Przykryć garnek i gotować 15 minut. Następnie wlać śmietanę i przyprawić solą i pieprzem. Podawać posypaną natką pietruszki.
Marzena Duda, blog www.zaciszekuchenne.blogspot.com
27. Zupa krem ze świeżych ogórków
Składniki: 1 kg świeżych ogórków (najlepiej gruntowych), 2 średnie cebule, 12-15 cm jasnej części pora, 3-4 duże ząbki czosnku, zielona papryczka chili, mały pęczek koperku, oliwa z oliwek, sól do smaku.
Przygotowanie: Ogórki obrać ze skóry, pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Pora oczyścić, opłukać i pokroić w talarki. Papryczkę chili przekroić, usunąć nasionka i posiekać drobno. 2-3 łyżki oliwy rozgrzać w garnku. Dodać pora, cebulę, czosnek i papryczkę chili. Zeszklić. Dodać pokrojone ogórki i wszystko razem udusić do miękkości. Wlać wodę lub bulion, ale niezbyt dużo, gdyż finalnie zupa ma mieć konsystencję kremu. Przyprawić solą. Na końcu dodać opłukany i posiekany koperek. Wszystko razem gotować jeszcze minutę. Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem lub przetrzeć przez sito. Zupę podawać w bulionówkach skropioną lekko oliwą. Jako dodatek proponuję chrupiące grzanki.
Małgorzata Kijowska, blog www.daylicooking.pl
28. Zupa z czerwonej soczewicy i chorizo
Składniki: 30 - 40 dkg chorizo, 1 łyżka oliwy, 2 cebule, 2 - 3 ząbki czosnku, 1 puszka pomidorów, 20 dkg dyni, 1,5 szklanki soczewicy czerwonej, 2 -2,5 litra bulionu drobiowego, 1 łyżeczka kuminu, 2 łyżeczki wędzonej papryki lub 1 papryczka chipotle, 1/2 łyżeczki płatków chili, sól i pieprz.
Przygotowanie: Chorizo pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i czosnek. Dodać zmiksowane pomidory, kumin, paprykę wędzoną i chili, podsmażać jeszcze ok. 10 minut. Dorzucić dynię, również pokrojoną w kostkę i wypłukaną soczewicę, zalać wszystko bulionem. Gotować ok. 30 minut na małym ogniu, aż dynia zmięknie, a soczewica rozgotuje się. Doprawić solą i pieprzem.
Marzena Duda, blog www.zaciszekuchenne.blogspot.com
29. Krem z buraków z chipsami jarmużowymi
Składniki: 5-6 ugotowanych buraków, zakwas naturalny z buraków, bulion, 1 cebula pokrojona w kostkę, oliwa, 1 gałązka jarmużu, sól, pieprz, sól różowa himalajska, kilka suszonych grzybków, 1 liść laurowy, 1 ostra papryczka chili, 2-3 łyżki śmietany 18 proc. (niekoniecznie).
Przygotowanie: Podsmażyć na oliwie cebulę, dodać pokrojone buraki i chwilę dusić razem. Zalać bulionem, dodać grzybki i liść laurowy, ostrą papryczkę chilli i gotować 20 minut, na koniec dodać do smaku zakwasu z buraków. Następnie wyjąć listki i wszystko zmiksować. Doprawić przyprawami i dodać ewentualnie śmietanę. Jarmuż porwać na małe kawałki, skropić oliwą, oprószyć różową solą himalajską i chwilę zapiekać aż powstaną chrupiące chipsy. Zupę wlać do miseczek, podać z jarmużowymi chipsami.
Marzena Duda, blog www.zaciszekuchenne.blogspot.com
30. Zupa kalafiorowa na golonce z indyka
Składniki: 2 golonki z indyka, 1 pęczek włoszczyzny, 4 ziemniaki, 1 kalafior, 1 śmietana 30 proc., 1 łyżkę octu winnego, 2 listki laurowe, 3 ziarnka ziela angielskiego, pęczek świeżego kopru, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Golonki myjemy, osuszamy, wkładamy do garnka i zalewamy 3 litrami wody. Dodajemy listki laurowe, ziarenka ziela angielskiego, gotujemy 30 minut. Podczas gotowania, wrzucamy obraną oraz pokrojoną w kostkę włoszczyznę, ziemniaki i opłukany kalafior podzielony na małe różyczki. Wszystko gotujemy na wolnym ogniu 15 do 20 minut. Ugotowaną zupę przyprawiamy śmietaną, octem winnym oraz solą, pieprzem świeżo zmielonym i pokrojonym świeżym koperkiem.
Koło Gospodyń Wiejskich z Janczewa, kgwjanczewo.blogspot.com
31. Zupa pieczarkowa z pulpetami
Składniki: 2 litry wywaru z rosołu (może być bulion), 10 pieczarek startych na tarce o grubych oczkach, 2 serki topione o smaku pieczarkowym, 20 dag mielonego mięsa, sól, świeżo zmielony pieprz, papryka słodka, majeranek, szczypta gałki muszkatołowej, 15 dag drobnego makaronu pełnoziarnistego, szczypiorek do dekoracji.
Przygotowanie: Mięso przyprawiamy, dobrze wyrabiamy oraz odstawiamy na 10 minut. Rosół wlewamy do rondla dodajemy pieczarki które trzemy na tarce jarzynowej o grubych oczkach gotujemy 10 minut z mięsa robimy malutkie kuleczki i wrzucamy do gotujących się pieczarek, gotujemy około 10 minut następnie dodajemy serki, mieszamy powoli aby się rozpuściły gotując na bardzo małym ogniu. Można doprawić pieprzem. Podajemy z ugotowanym makaronem i pokrojonym szczypiorkiem.
Koło Gospodyń Wiejskich z Janczewa, kgwjanczewo.blogspot.com
32. Vichyssoise - francuski ziemniaczano-porowy chłodnik
Składniki: białe części porów - 1-2 szt. (u mnie było ok. 30 dkg), 30 dkg ziemniaków, 1 łyżka masła, bulion drobiowy (ok. 1 litra), sól, biały pieprz, śmietana 18 proc. (w przepisach oryginalnych śmietana kremówka), bouquet garni (dałam pęczek tymianku, natki pietruszki i 2 listki laurowe), szczypiorek, kilka plastrów wędzonego łososia.
Przygotowanie: Pory pokroić w cienkie półtalarki. Rozgrzać w rondlu masło i udusić pory, lekko posolić. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Do uduszonych porów włożyć ziemniaki, poddusić, podlać bulionem. Wrzucić związany bouquet garni Ugotować do miękkości. Wszystko zmiksować, doprawić solą i pieprzem. Dodać śmietanę do zabielenia. Schłodzić w lodówce. Przed podaniem udekorować posiekanym szczypiorkiem i łososiem.
Marzena Duda, blog www.zaciszekuchenne.blogspot.com
33. Krem ogórkowy z kurczakiem
Składniki: 2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, kawałek białej części pora, 1 mała cebula, 5 średniej wielkości kiszonych ogórków, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 2 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, koperek świeży lub suszony, 1 filet z kurczaka, 1 ząbek czosnku, 0,5 łyżeczki słodkiej papryki, sól, pieprz.
Przygotowanie: Filet z kurczaka rozbijamy tłuczkiem, doprawiamy rozgniecionym czosnkiem, papryką w proszku, solą, pieprzem i smażymy na patelni grillowej. Wszystkie warzywa (oprócz ogórków) wraz z liściem laurowym i zielem angielskim gotujemy na bardzo małym ogniu tworząc tzw. bulion warzywny. Gdy warzywa całkowicie zmiękną dodajemy starte na tarce ogórki. Całość gotujemy jeszcze przez ok. 20 minut doprawiając solą, pieprzem i koperkiem. Tak przygotowaną zupę miksujemy. Podajemy z pokrojonym w paski kurczakiem i łyżką jogurtu naturalnego.
Aleksandra Misa
34. Zupa krem z ciecierzycy
Składniki: 1 puszka ciecierzycy, 1 marchewka, 1 pietruszka, kawałek selera, kawałek białej części pora, 1 mała cebula, 3 ziemniaki, sól, pieprz, 1 l bulionu drobiowego lub warzywnego, szczypta mielonego imbiru, ser żółty do posypania.
Przygotowanie: Bulion doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy do niego marchewkę, pietruszkę, seler, por i cebulę. Warzywa gotujemy na małym ogniu. Po upływie ok. 10 minut dodajemy pokrojone w grubą kostkę ziemniaki. Wszystkie składniki gotujemy do momentu, aż będą miękkie. Cieciorkę przekładamy na sitko i płuczemy w ziemnej wodzie (tak aby całkowicie usunąć zalewę, w której była zanurzona) po czym dodajemy do gotujących się warzyw. Po upływie ok. 5 minut miksujemy przygotowaną zupę blenderem oraz doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą imbiru. Podajemy posypaną startym serem. Doskonale smakuje również z grzankami.
Aleksandra Misa
35. Krem czosnkowy
Składniki: 12 ząbków czosnku (10, jeśli są naprawdę ostre lub bardzo duże), 1 l bulionu warzywnego, 3 ziemniaki, 1 cebula, 250 ml śmietanki kremówki, 50 g żółtego sera (np. cheddaru), 3 kromki chleba, oliwa, 1 łyżka świeżego posiekanego rozmarynu, sól, pieprz.
Przygotowanie: Czosnek i cebulę obierz i drobno pokrój. Podsmaż je w garnku na odrobinie oliwy, dodaj też posiekany rozmaryn. Po dwóch minutach dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Po minucie całość zalej bulionem i gotuj ok. 15-20 minut. Gdy warzywa zmiękną, zmiksuj całość na gładki krem. Dodaj śmietankę, ponownie zagotuj, dopraw do smaku solą i pieprzem. Z chleba odkrój skórkę, miąższ pokrój w kostkę, przysmaż go na oliwie. Gotową zupę podawaj z chrupiącymi grzankami.
36. Krem z kalafiora
Składniki: 1 główka kalafiora lub jedno opakowanie mrożonego, 3 ziemniaki, 1 mała cebula, 1 marchewka, 1 pietruszka, kawałek białej części pora, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy, garść startego sera żółtego, 1 l wywaru drobiowego, 100 ml śmietany 18 proc.
Przygotowanie: Marchewkę, pietruszkę, pora i cebulę kroimy w drobne kawałki i wrzucamy do gotującego się wywaru. Dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Po upływie ok 10 min dorzucamy ziemniaki i podzielonego na małe różyczki kalafiora. Warzywa gotujemy do momentu aż będą miękkie. Przygotowaną zupę miksujemy blenderem po czym doprawiamy solą, pieprzem i śmietaną.
Aleksandra Misa
37. Zupa ze świeżych pomidorów i arbuza z kaszą jaglaną
Składniki: 1 kg pachnących pomidorów, 1/2 średniego arbuza, masło klarowane lub słodka oliwa, 2 gałązki oregano, gałązka tymianku, świeżo mielony czarny pieprz, szczypta soli do smaku, ugotowana kasza jaglana (może być gotowana z dodatkiem soku jabłkowego).
Przygotowanie: Pomidory polewam wrzątkiem, obieram, wykrawam gniazda i szatkuję na drobno. W rondlu rozgrzewam masło klarowane z dodatkiem oregano, tymianku, świeżo mielonego pieprzu i soli. Odławiam zioła, dodaję pokrojone pomidory, przesmażam całość aż pomidory się rozpadną i zredukują się trochę - najlepiej do połowy. Zestawiam rondel z ognia. Arbuza kroję, wykrawam soczysty środek i staram się usunąć wszystkie pestki. Dodaję oczyszczone kawałki do pomidorów i całość miksuję blenderem. Doprawiam do smaku i serwuję w letniej temperaturze z łyżką ugotowanej kaszy jaglanej.
Ambasadorka kampanii „Lubię kaszę” – Maia Sobczak, autorka bloga „Qmam kasze”
38. Zupa z buraka z maślanką
Składniki: 4 szklanki bulionu, 500 g świeżych buraków, obranych i pokrojonych w kostkę, 1 szklanka posiekanej cebuli, 3/4 marchewki, obranej i posiekanej, 1 zmiażdżony ząbek czosnku, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka cukru, 2 szklanki maślanki, sól i pieprz, koperek.
Przygotowanie: W garnku gotuj bulion, buraki, sok z cytryny, marchew, cebulę, cukier i czosnek przez około 40 minut. Jak buraki zmiękną zblenduj mieszankę na konsystencję zupy-krem. Dodaj maślankę, koperek i dopraw do smaku, a następnie schładzaj przez około 4 godziny.
Anna Olson, materiały: Polsat Food Net work
39. Bułgarska zupa z pulpetami
Składniki: 50 g mięsa mielonego, 50 g ryżu, pęczek cebulki dymki, 2 jaja, jogurt naturalny, olej sojowy lub słonecznikowy, 2 łyżki papryki, sól, pieprz.
Przygotowanie: Dymkę oczyścić, drobno pokroić, podsmażyć w rondlu na rozgrzanym oleju. Mięso wymieszać z obgotowanym ryżem, dodać białka, przyprawić do smaku - wymieszać na jednolitą masę. Do rondla z podsmażoną dymką wlać 4 szklanki wody, dodać paprykę, zagotować. Z masy mięsnej uformować pulpety, włożyć do rondla i ugotować. Przyprawić jogurtem rozmieszanym z żółtkiem.
40. Zupa ryżowa na skrzydełkach
Składniki: 3 skrzydełka, 1 pęczek włoszczyzny, 3 średnie ziemniaki, 1/2 szklanki ryżu basmati, listek laurowy, 3 ziarnka ziela angielskiego, 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego, sól i pieprz świeżo mielony.
Przygotowanie: Skrzydełka myjemy, przekładamy do garnka z wodą. Wrzucamy listek laurowy i ziarnka ziela angielskiego, gotujemy na wolnym ogniu. Włoszczyznę obieramy, myjemy kroimy w paski, ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, ryż opłukujemy w zimnej wodzie. Przekładamy wszystko do gotujących się skrzydełek, wsypujemy pieprz ziołowy, gotujemy około 20 minut. Pod koniec gotowania przyprawiamy solą oraz pieprzem świeżo mielonym. Możemy również zupę zabielić śmietaną. Podajemy z posiekaną natką pietruszki.
Koło Gospodyń Wiejskich z Janczewa, kgwjanczewo.blogspot.com