309 tys. kart ŚKUP w dwa lata. Ale w Kolejach Śląskich nieprędko

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Dorota Niećko

309 tys. kart ŚKUP w dwa lata. Ale w Kolejach Śląskich nieprędko

Dorota Niećko

Choć w naszych portfelach jest 309 tysięcy kart ŚKUP, to i tak każdego miesiąca KZK GOP sprzedaje aż 4 miliony papierowych biletów. Kilka miesięcy temu list intencyjny w sprawie przyłączenia się do systemu ŚKUP podpisały też Koleje Śląskie i Tychy.

Już dwa lata odbijamy w autobusach i tramwajach kartę ŚKUP. Kilkaset tysięcy razy dziennie. Zaczęła obowiązywać w październiku 2015. Od razu okrzyknięto ją bublem. Na KZK GOP posypały się gromy. Wieszczono, że nie uda się przekonać do karty pasażerów, a tym samym związek straci unijną dotację: 82 miliony złotych. Bo wymóg był taki, że do końca 2016 roku trzeba było wydać 150 tys. kart. I to się udało, na dodatek z nawiązką.

Rok temu, na pierwsze urodziny systemu, kart ŚKUP wydano 207 tys. Równo rok później jest ich, uwaga! - 309 tysięcy.

- To karty wydane, trudno oszacować, ile z nich jest aktywnych - przyznaje Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Większość wydanych kart to te spersonalizowane. Codziennie przybywa po kilkaset , co nie dziwi, bo we wrześniu i październiku naukę zaczynają kolejne roczniki uczniów i studentów. Zgodnie z prognozami, najczęściej używamy kart w komunikacji miejskiej, choć bywa, w mniejszym stopniu, że wykorzystujemy je jako karty parkingowe lub w instytucjach miejskich i gminnych.

Choć system jest otwarty, i przystąpić do niego może każda firma czy instytucja, to niewiele się na to zdecydowało, a i sposób korzystania z takiej elektronicznej portmonetki najłatwiejszy nie jest.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.