280 rolników z Podkarpacia w Krajowym Rejestrze Długów. Najbardziej zadłużony ma do spłaty aż 744 939 złotych

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

280 rolników z Podkarpacia w Krajowym Rejestrze Długów. Najbardziej zadłużony ma do spłaty aż 744 939 złotych

Norbert Ziętal

280 rolników z województwa podkarpackiego znalazło się na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Do spłacenia mają 1188 zobowiązań na łączną kwotę prawie 7 mln złotych.

Obecny i poprzedni rok nie był dobry dla rolnictwa. W 2017 r. częste i silne opady, liczne podtopienia. W tym roku susze oraz niskie ceny skupu owoców, do tego długie terminy na zapłatę od przetwórców oraz afrykański pomór świń.

Sytuację w rolnictwie, pod kątem finansowym, zbadał Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. W raporcie „Posucha na wielu polach, czyli sytuacja finansowa w branży rolniczej” pokazuje jak wygląda zadłużenie polskich rolników. Chodzi o rolników znajdujących się z bazach KRD, a jest ich ponad 7800 w Polsce. W tym roku ich łączne zadłużenie to ponad 412 mln złotych. Było mniejsze niż w 2017 r., gdy wynosiło 456 mln złotych, ale za to większe niż w 2016 r. (328 mln złotych) i kilku poprzednich latach.

- Ważnym czynnikiem wpływającym na sytuację w rolnictwie jest rozdrobnienie gospodarstw. W poszczególnych regionach kraju mamy do czynienia z inną strukturą gruntów, co nie pomaga w tworzeniu jednolitej polityki rolnej państwa. Ponadto na rynku rolnym często występuje duża niestabilność cen, górki i dołki cenowe uniemożliwiające tworzenie przez rolników długofalowych planów rozwoju gospodarstw - twierdzi Mirosław Borowski, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kłopoty finansowe to chleb powszedni rolników.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Najbardziej zadłużony podkarpacki rolnik ma do spłaty 745 tys. złotych. Tymczasem na Śląsku jest właściciel gospodarstwa, który ma 10,7 mln złotych zaległości. W Lubuskiem, Wielkopolskim, Małopolskim i Kujawsko - Pomorskim rekordziści mają do spłaty ponad 7 mln złotych."

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.