20 przepisów na smaczne tarty
Ten wywodzący się z kuchni francuskiej przysmak to nieskomplikowane i pyszne rozwiązanie na obiad, kolację czy wyjątkowy deser. Poznajcie kilkadziesiąt pomysłów na to, jak go przygotować
1. Tarta brzoskwiniowo-malinowa
Składniki: 55 g i 2 łyżki niesolonego masła w temp. pokojowej, 55 g i 2 łyżki cukru pudru, 1 żółtko jajka, ugotowanego na twardo, 1 żółtko, 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, 310 g mąki, 1/4 łyżeczki soli. Nadzienie: 240 ml półtłustego mleka, 1 łyżeczka pasty waniliowej, 1 łyżeczka skórki startej z pomarańczy, 3 żółtka, 60 g cukru, 3 łyżki mąki kukurydzianej, 2 łyżki niesolonego masła, 1 łyżka likieru pomarańczowego /opcjonalnie brandy, 2 brzoskwinie, obrane i pokrojone na plasterki, 210 g świeżych malin, 60 g dżemu jabłkowego.
Przygotowanie: Ubij masło z cukrem pudrem na gładką masę. „Przeciśnij” żółtko ugotowane na twardo przez sitko, dodaj surowe żółtko i wanilię. Dodaj do masła i mieszaj, aż wszystko dokładnie się połączy. Dodaj mąkę i sól do maślanej mikstury. Uformuj ciasto w płaski okrąg, owiń folią spożywczą i schłodź, aż będzie twarde (około 2 godzin). Delikatnie rozwałkuj ciasto, aż odrobinę zmięknie. Wyłóż nim formę do tarty. Ponownie schłodź ciasto (już w foremce) - tym razem przez około 30 minut. Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Po schłodzeniu, dno tarty ponakłuwaj widelcem. Piecz przez około 20 minut, aż brzegi będą brązowe. Odstaw do wystygnięcia.
Nadzienie: odlej z mleka 2 łyżki. Do reszty dodaj wanilię, skórkę z pomarańczy i gotuj na średnim ogniu. Ubij żółtka jajek z cukrem i mąką kukurydzianą oraz pozostałymi dwoma łyżkami mleka. Tuż przed tym, jak mleko się zagotuje, zdejmij je z ognia i przelej do miseczki z mlekiem i mąką kukurydzianą, a następnie wlej wszystko z powrotem do garnka. Gotuj na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje - około 5 minut. W osobnej miseczce przygotuj masło. Gdy krem zgęstnieje, zdejmij go z ognia i przelej przez sitko do miski z masłem. Mieszaj, aż masło się rozpuści i połączy z kremem. Dodaj likier (jeśli go używasz) i przykryj folią spożywczą w taki sposób, aby folia przylegała do kremu. Odstaw do wystygnięcia, a następnie schłodź w lodówce przez co najmniej 2 godziny. Po tym czasie przemieszaj krem, aby trochę zmiękł i rozprowadź go równo po cieście. Ułóż plasterki brzoskwiń i maliny na kremie. Nad średnim ogniem podgrzej dżem jabłkowy. Posmaruj maliny i brzoskwinie podgrzanym dżemem jabłkowym i odstaw do ostygnięcia. Tartę najlepiej podawać tego samego dnia, ale może być przechowywana w lodówce przez jeden dzień.
Anna Olson, Polsat Food Network
2. Czarno - niebieska tarta sernikowa
Składniki: 3 łyżki rozpuszczonego, niesolonego masła, 8 paczuszek herbatników korzennych połamanych na kawałki, 1/3 szklanki i 2 łyżki cukru, 1/4 szklanki kwaśnej śmietany, 225 g odtłuszczonego, kremowego serka, 1/2 łyżeczki startej skórki cytryny, 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, 1 duże jajko i jedno białko jajka, lekko ubite, 2 szklanki jeżyn, 2 szklanki jagód (borówek amerykańskich).
Przygotowanie: Nagrzej piekarnik do 175 st. Połącz masło z herbatnikami w misce przy użyciu blendera, aż do uzyskania gładkiej masy. Wyłóż formę do tarty masą herbatnikową - dno i boki do połowy. Piecz przez około 10 minut, aż ciasto zacznie się zarumieniać. Odstaw do ostygnięcia. Połącz 1/3 szklanki cukru, kwaśnej śmietanki i kremowego serka w misce przy użyciu miksera, aż wszystko dokładnie się połączy. Dodaj skórkę z cytryny, wanilię, jajka i dalej miksuj. Przelej do ostudzonej tarty i piecz około 25-30 minut. Odstaw do ostygnięcia (przynajmniej na godzinę, maksymalnie na całą noc). Na 30 minut przed podaniem wymieszaj owoce z pozostałymi dwoma łyżkami cukru i zgnieć delikatnie przy użyciu drewnianej łyżki. Wyłóż na tartę i podawaj.
Polsat Food Network
3. Tarta z kozim serem i winogronami
Składniki: Ciasto: 50 g mąki, 10 g masła, 1 żółtko, szczypta soli, 15 ml śmietany. Nadzienie: 20 g koziego sera, 20 g dor`e blu, 30 g winogron, 50 g czerwonej cebuli, 50 g rukwi wodnej (może być rukola), 20 ml oliwa z oliwek, 20 ml czerwonego wina, cukier, sól, pieprz, przyprawa 5 smaków.
Przygotowanie: Sukcesem dobrego ciasta do tary, jest proces jego schładzania. Wyrabiamy kruche ciasto na jednolitą masę i wkładamy na ok. godzinę do lodówki. Następnie wykładamy nim foremkę do mini tarty i wkładamy do pieca nagrzanego do 220 stopni na ok. 8 minut. Do wypieczonego ciasta wkładamy karmelizowaną cebulę i winogrona. Na wierzch dajemy ser kozi, dor`e blu i zapiekamy, aż sery się roztopią. Podajemy na talerzu razem z rukwią wodna lub rukolą przybraną pomidorkami i skrapiamy oliwą.
Dawid Łagowski
4. Tartaletki z kremem i owocami
Składniki na 3 tartaletki: 175 g mąki, 110 g masła, 50 ml wody, szczypta soli, 15 g cukru, 250-300 g serka mascarpone, 100 ml śmietanki 36 proc., 3 łyżki cukru pudru, skórka z połówki pomarańczy, 2 łyżeczki soku z cytryny, owoce do dekoracji, np. mango, granat, maliny, borówki gruszki, itp.
Przygotowanie: Z mąki, zimnego masła, wody i soli szybko zagniatamy kruche ciasto. Odstawiamy w folii do lodówki na 20-30 minut by odpoczęło. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni. W tym czasie robimy krem: ubijamy śmietanę z cukrem, mieszamy z kremem mascarpone, dodajemy sok z cytryny i sparzoną skórkę pomarańczową. Ciasto wykładamy do małych foremek na tartaletki. Pieczemy nakłute widelcem, najlepiej wyłożone fasolą lub grochem ok. 13-16 minut. Po ostudzeniu nakładamy krem i ulubione owoce. Schładzamy w lodówce.
Mateusz Truszkiewicz
5. Tarta cytrynowa
Składniki: Ciasto: 500 g mąki pszennej, 150 g cukru pudru, 250 g miękkiego masła, 1 łyżkę ekstraktu wanilii, skórka z 1 cytryny (tylko żółta część), szczypta soli, 2 jajka. Nadzienie: 9 jajek, 200 g cukru pudru, 250 ml soku z limonki lub cytryny, 250 ml śmietany 30 proc. Polewa: 400 g zamrożonych malin (lub świeżych), 100 ml wody, 100 g cukru pudru, 1 mała łyżeczka soku z cytryny.
Przygotowanie: Rozgrzać piekarnik do 160 st. C. Wymieszać w malakserze mąkę z cukrem pudrem, dodać masło, wanilię, sól i skórkę z cytryn. Mieszać aż ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Dodać jajka i mieszać przez kolejne 2–3 min. Następnie wyjąć ciasto, owinąć folią i odłożyć do lodówki na 40 min. Ciasto rozwałkować na ok. 3 mm grubości. Wyłożyć równomiernie ciastem blachę. Ciasto włożyć do piekarnika i piec w temp. 160 st. C przez ok. 35–45 min.
Nadzienie: Podgrzać (nie gotować) śmietanę, sok z cytryn i cukier w małym rondelku. Zdjąć z ognia i powoli dodawać roztrzepane wcześniej jajka aż połączą się w gładką masę. Masę wlać na blachę (na ciasto) i piec w temperaturze 120 st. przez 40 min. Wyjąć z piekarnika aby ostygło. Polewa: Wszystkie składniki wrzucić do garnka i zagotować cały czas mieszając. Następnie zmiksować na gładką masę i ostudzić. Ciasto polać polewą.
6. Tarta z brzoskwiniami i borówkami
Składniki: spód do tarty: 200 g mąki, 100 g masła, 100 g cukru, 1 cukier waniliowy, 2 żółtka. Krem: 400 ml śmietany 30 proc., 250 g serka mascarpone, 2 cukry waniliowe, 2 łyżki cukru, 1 puszka brzoskwiń, szklanka borówek amerykańskich
Przygotowanie: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść ze sobą tworząc jednolitą masę. Ciasto zawinąć w worek lub folię spożywczą i wstawić na przynajmniej 30 min. do lodówki. Następnie wyjąć ciasto, rozwałkować na grubość ok. 3 mm i wykleić nim formę do tarty. Tak przygotowaną formę z ciastem ponakłuwać gęsto widelcem, przykryć papierem do pieczenia i wysypać suchą fasolą lub grochem po czym wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. Po upływie 10 min. ściągnąć fasolę i piec ciasto do momentu, aż się zarumieni. Po upieczeniu wyciągnąć ciasto do ostygnięcia. Śmietanę ubić mikserem. Pod koniec ubijania dodawać powoli cukier i cukier waniliowy oraz małymi porcjami serek mascarpone. Ubijać do momentu aż wszystkie składniki się połączą tworząc jednolitą konsystencję. Tak przygotowanym kremem wyłożyć spód do tarty, przyozdobić pokrojonymi w kostkę brzoskwiniami oraz borówkami i pozostawić w lodówce na przynajmniej 2 godziny.
Aleksandra Misa
7. Tarta z białą czekoladą
Składniki : spód do tarty: 200 g mąki, 100 g masła, 100 g cukru, 1 cukier waniliowy, 2 żółtka, 3 płaskie łyżki kakao. Krem: 400 ml śmietany 30 proc., 4 białe czekolady, 2 kieliszki amaretto, 1 łyżka cukru, borówki lub inne owoce.
Przygotowanie: Przygotować ciasto zgodnie z przepisem podanym przy tracie z brzoskwiniami. Czekoladę drobno pokruszyć w dużej misce. Śmietanę zagotować z cukrem, po czym zalać nią pokruszoną czekoladę. Całość dokładnie mieszać trzepaczką do momentu, aż czekolada się całkowicie rozpuści. Do tak przygotowanej masy czekoladowej dodać amaretto i pozostawić do ostygnięcia. Gdy czekolada całkowicie ostygnie wylewamy ją na upieczony uprzednio spód do tary. Całość wkładamy do lodówki na ok 1,5 godziny po czym ozdabiamy borówkami lub innymi owocami i pozostawiamy w lodówce na kolejne 1,5 godziny.
Aleksandra Misa
8. Tarta z kremem mascarpone i owocami
Składniki: spód do tarty: 200 g mąki, 100 g masła, 100 g cukru, 1 cukier waniliowy, 2 żółtka. Krem: 200 ml śmietany 30 proc., 250 g serka mascarpone, 2 cukry waniliowe, 1 łyżka cukru, maliny i jagody do dekoracji.
Przygotowanie: Przygotować ciasto zgodnie z przepisem podanym przy tracie z brzoskwiniami. Śmietanę ubić mikserem. Pod koniec ubijania dodawać powoli cukier i cukier waniliowy oraz małymi porcjami serek mascarpone. Ubijać do momentu aż wszystkie składniki się połączą tworząc jednolitą konsystencję. Tak przygotowanym kremem wyłożyć spód do tarty, przyozdobić owocami i pozostawić w lodówce na przynajmniej 2 godziny.
Aleksandra Misa
9. Tarta z czekoladowym kremem i truskawkami
Składniki: spód do tarty: 200 g mąki, 100 g masła, 100 g cukru, 1 cukier waniliowy, 2 żółtka. Krem: 400 ml śmietany 30 proc., 4 tabliczki gorzkiej czekolady, 5 łyżek cukru, 1 kieliszek alkoholu (najlepiej whisky lub brandy), truskawki ok. 0,5 kg.
Przygotowanie: Przygotować ciasto zgodnie z przepisem podanym przy tracie z brzoskwiniami. Czekoladę drobno pokruszyć w dużej misce. Śmietanę zagotować z cukrem, po czym zalać nią pokruszoną czekoladę. Całość dokładnie mieszać trzepaczką do momentu, aż czekolada się całkowicie rozpuści. Do tak przygotowanej masy czekoladowej dodać kieliszek alkoholu i pozostawić do ostygnięcia. Gdy czekolada całkowicie ostygnie wylewamy ją na upieczony uprzednio spód do tary. Całość wkładamy do lodówki na ok 1,5 godziny po czym ozdabiamy pokrojonymi w plastry truskawkami i pozostawiamy w lodówce na kolejne 1,5 godziny.
Aleksandra Misa
10. Galette - rustykalna tarta z wiśniami
Składniki: ciasto: 200 g mąki pszennej, 100 g masła, 1 jajko, 1 łyżka wody, szczypta soli. Nadzienie (podpatrzone na Kwestii smaku): 50 dkg wiśni wydrylowanych, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 4-5 łyżek cukru trzcinowego.
Przygotowanie: Do mąki dodać kawałki twardego masła, poszatkować nożem. Dodać resztę składników i wyrobić ciasto lub wykorzystać mrożone kawałki ciasta. Rozwałkować bezpośrednio na papierze do pieczenia na okrąg. Wielkość zależy od posiadanego ciasta. Również użycie wiśni dostosować od ilości ciasta. Owoce wymieszać z mąką i cukrem. Wyłożyć na ciasto, zostawiając około 3-4 cm boków. Pozaginać do środka, aby zamknąć dookoła owoce. Zapiekać około 35 minut w 200 stopniach. Marzena Duda, zaciszekuchenneblogspot.com
11. Tartaletki z jabłkami i orzechową kruszonką
Składniki: Ciasto: 200 g mąki, 100 g masła, 1 żółtko, 2 łyżki wody, 2 cukry waniliowe. Nadzienie: 4 jabłka, 1 łyżeczka cynamonu, 2 łyżki cukru, 1 łyżka masła. Kruszonka: 2 łyżki mąki, 1 łyżka miodu, 2 łyżki płatków owsianych, 4 łyżki drobno pokruszonych orzechów włoskich, 1 łyżka cukru, 1-2 łyżeczki cynamonu.
Przygotowanie: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść ze sobą tworząc jednolitą masę. Ciasto zawinąć w worek lub folię spożywczą i wstawić na przynajmniej 30 min. do lodówki. Następnie wyjąć ciasto, rozwałkować na grubość ok. 3 mm , podzielić na części i wykleić uprzednio posmarowane masłem i posypane bułką tartą foremki do tartaletek. Tak przygotowane formy z ciastem ponakłuwać gęsto widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. na ok. 15 min. Po upieczeniu tartaletki wystudzić. Jabłka obrać i pokroić w plasterki, posypać cynamonem i podsmażyć na łyżce masła, aż lekko zmiękną. Składniki na kruszonkę połączyć ze sobą. Usmażone jabłka wyłożyć na upieczone ciasto i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 min. Po upływie czasu pokruszyć kruszonkę i piec jeszcze 15 min.
Aleksandra Misa
12. Budyniowa tarta pod złotymi kroplami
Składniki: Ciasto: 300 g mąki pszennej, 100 g masła z lodówki, 2 żółtko, sól. Masa: 1 budyń śmietankowy, 0,5 l mleka, 1 łyżka mąki, 0,5 szklanki cukru, 0,5 kostki masła, 2 białka, 2 łyżka cukru pudru, sól, 100 g jagód.
Przygotowanie: Mąkę, sól i masło posiekać na stolicy. Dodać żółtko i szybko zagnieść. Gotowe ciasto włożyć do lodówki na ok. 45 min. Ciasto rozwałkować i wyłożyć na dno formy na tartę o średnicy 24 cm (wysmarowanej wcześniej masłem). Po wyłożeniu ciasto nakłuwamy widelcem. Na ciasto wysypać fasolę lub ryż, które obciążą ciasto. Piekarni rozgrzać do 200 st. i piec przez ok. 15 min. Następnie usunąć nasze obciążenie i piec jeszcze 5-10 min., do lekkiego zbrązowienia spodu. Wyciągnąć ciasto, a na nie wyłożyć gotową masę.
Wykonanie masy: Do garnka wlać 400 ml mleka, dodać masło oraz cukier, gotować. W pozostałym mleku rozrobić budyń oraz mąkę. Do gotującego mleka wlać budyń i mieszać aż zgęstnieje. Białka ubić z solą na sztywną pianę, dodać cukier puder i jeszcze chwilę ubijać. Na podpieczone ciasto wyłożyć jagody, na to wylać budyń. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 160 st. i piec ok. 25 min. Po tym czasie wyciągnąć tartę, zmniejszamy temperaturę do 100 st. Na podpieczoną masę budyniową wylać ubite białka, wstawić do piekarnika i piec jeszcze ok. 15 minut. Gdy tarta będzie stygła powoli na wierzchu zaczną pojawiać się złote krople, ale trzeba przypilnować, aby podczas pieczenia końcowego nie zrobiła nam się beza.
KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com
13. Tarta z kiełbasą i jajkami
Składniki: Ciasto: 200 g mąki, 100 g masła, łyżeczka soli, 3 łyżki wody. Nadzienie: 2 białe kiełbasy, 2 jajka ugotowane na twardo, 1 surowe jajko, 300 ml śmietany, majeranek, szczypta soli, świeżo mielony pieprz, kiełki/ rzeżucha, tarty chrzan.
Przygotowanie: Ciasto zagnieść jak najszybciej zimnymi rękoma. Wykleić nim formę, po nakłuwać widelcem, przykryć je papierem do pieczenia, obciążyć fasolą, grochem lub kulkami ceramicznymi i zapiekać w temperaturze 180 st. ok. 15 minut. Śmietanę wymieszać z surowym jajem i przyprawić do smaku majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli lubimy ostrzejsze dania w tej chwili możemy dodać starty chrzan. Ugotowane jajka pokroić w równe plasterki a kiełbasę piec w temperaturze 180 st. aż będzie miała delikatnie złoty kolor. Pokrojone w plastry jajka i kiełbaskę poukładać na podpieczonym spodzie i zalać tartę masą jajeczno-śmietanową. Całość zapiekać ok. 15 min. (aż wierzch będzie ścięty i delikatnie zrumieniony). Podawać z kiełkami lub rzeżuchą.
Alicja Drzewiecka
14. Tarta grzybowa
Składniki: Ciasto: 300 g mąki, 150 g masła, 2 żółtka, 100 ml wody, sól do smaku. Farsz: 1 średnia cebula, 1 łyżka masła, 250 g podgrzybków mrożonych lub świeżych, 250 g kurek mrożonych lub świeżych, 6 średnich pieczarek, 100 ml słodkiej śmietanki, 1 łyżeczka mąki, sos pieczarkowy , sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Do przesianej mąki dodać pokrojone masło i przesiekać nożem. Dodać żółtka, wodę, sól do smaku i zagnieść ciasto. Następnie rozwałkować i wyłożyć na blaszkę do tart. Podpiec w piekarniku ok. 10 min, w temp. 200 st. Cebulę obrać, pokroić w półkrążki i podsmażyć na maśle. Podgrzybki i kurki oczyścić, zagotować w osolonej wodzie i odcedzić. Do cebuli wkroić oczyszczone pieczarki, dodać grzyby i chwilę podsmażyć. Następnie dodać mąkę, wymieszać, dodać śmietankę, sól, pieprz do smaku. Całość zagotować i wyłożyć na podpieczone ciasto. Tartę upiec w piekarniku w temp. 180 st., aż ładnie się zrumieni.
15. Tarta z bakłażanem
Składniki: ciasto francuskie, 1/3 bakłażan, pomidor, świeże oregano, 2 łyżki sera feta, pieprz, sól, jajko, oliwa.
Przygotowanie: Z ciasta francuskiego wyciąć prostokąt nieco większy od tabliczki czekolady, zawinąć brzegi, tak aby utworzył się wyższy rant dookoła porcji. Bakłażana pokroić w max 1 cm plastry, skropić oliwą i piec kilka minut w temp. 180 st.C. Na środku ciasta ułożyć naprzemiennie plastry bakłażana i pomidorów. Posypać solą, pieprzem i pokruszonym serem, na wierzchu ułożyć oregano. Brzegi ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.
Krzysztof
16. Tarta z kurkami
Składniki: 25 dag świeżych kurek, mąka, margaryna, 3 jajka, sól, śmietana kremówka, żółty ser, natka pietruszki.
Przygotowanie: Najpierw zagniatamy kruche ciasto z 1 i 1/3 szklanki mąki, ćwierci kostki margaryny, jajka z odrobiną soli. Na wyłożone na formę ciasto nakładamy umyte, pokrojone w paski surowe kurki. W osobnym naczyniu przygotowujemy zalewę z kubka kremówki, dwu rozbełtanych jajek z odrobiną startego żółtego sera i posiekaną drobno natką pietruszki. W czasie pieczenia wszystko powinno się ściąć. Całość pieczemy 35 min. w temperaturze 150 st.
Grażyna Drąg
17. Tartaletki szpinakowo-serowe
Składniki: Ciasto: 125 g mąki, 65 g masła lub margaryny, 1 żółtko, pół łyżeczki soli, 1 łyżka wody. Farsz: 200 g szpinaku mrożonego lub świeżego (ja użyłam mrożonego w liściach, ale może być także rozdrobniony), 50 g sera pleśniowego, 2 jajka, 2 łyżki gęstej śmietany,3 ząbki czosnku, sól, pieprz, 100 g dowolnego sera żółtego, łyżka masła.
Przygotowanie: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść ze sobą tworząc jednolitą masę. Ciasto zawinąć w worek lub folię spożywczą i wstawić na przynajmniej 30 min do lodówki. Następnie wyjąć ciasto, rozwałkować na grubość ok. 3 mm, podzielić na części i wykleić foremki do tartaletek. Tak przygotowane formy z ciastem ponakłuwać gęsto widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. na ok. 15 min. Po upieczeniu tartaletki wystudzić. Szpinak rozmrozić i podsmażyć ok 5 min. na łyżce masła dodając rozgnieciony czosnek, sól i pieprz. Odstawić do ostygnięcia. Jajka połączyć ze śmietaną, solą, pieprzem, startym na tarce o małych oczkach serem żółtym i szpinakiem. Mieszać do uzyskania w miarę jednolitej masy. Tak przygotowanym farszem wypełnić tartaletki i piec ok. 10 min. w temp. 180 st.C. Po upływie tego czasu na każdej tartaletce umieścić pokrojony w małą kostkę ser pleśniowy. Zapiekać jeszcze ok 8-10 min.
Aleksandra Misa
18. Tarta z wędzonym kurczakiem
Składniki: Ciasto: 250 g mąki, 125 g masła, 1 żółtko, pół łyżeczki soli, 2 łyżki wody. Farsz: 1 wędzony filet z kurczaka, 1 opakowanie mrożonych brokuł lub świeże brokuły, 1/2 puszki kukurydzy, 150 ml śmietany, 4 jajka, 2 łyżki mąki, sól, pieprz, 150 g tartego sera żółtego.
Przygotowanie: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść ze sobą tworząc jednolitą masę. Ciasto zawinąć w worek lub folię spożywczą i wstawić na przynajmniej 30 min. do lodówki. Następnie wyjąć ciasto, rozwałkować na grubość ok. 3 mm i wykleić nim formę do tarty. Tak przygotowaną formę z ciastem ponakłuwać gęsto widelcem, przykryć papierem do pieczenia i wysypać suchą fasolą lub grochem po czym wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. na ok. 15 min. Po upieczeniu wyciągnąć ciasto do ostygnięcia. Brokuły ugotować al’dente w osolonej wodzie, a kurczaka pokroić w cienkie plasterki. Jajka wymieszać dokładnie ze śmietaną i mąką oraz doprawić solą i pieprzem. Brokuły, kurczaka i kukurydzę ułożyć na uprzednio wypieczonym spodzie do tarty i zalać masą jajeczną. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. 10-12 min. Po upływie tego czasu posypać tartę serem i piec jeszcze przez ok 15 min.
Aleksandra Misa
19. Tarta z żółtym serem
Składniki: Ciasto: 400 g mąki pszennej, 200 g masła, 3-4 łyżki zimnej wody, szczypta soli. Farsz: 3 duże cebule, 100 g pokrojonego w paseczki boczku lub szynki, 2 ząbki czosnku, 1 szklanka tartego żółtego sera, 2 jajka, opakowanie pomidorków koktajlowych, sól, pieprz, zioła prowansalskie, 300 ml śmietanki słodkiej 18 proc., 1 łyżka masła, świeża bazylia.
Przygotowanie: Zagniatamy ciasto siekając uprzednio masło z mąką nożem i wkładamy do zamrażalnika na 30 min. Na patelni podsmażamy boczek, do którego dodajemy pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojony w plasterki czosnek. Całość jeszcze chwilę podsmażamy. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy na formę do tarty wysmarowaną masłem, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 st. na ok. 10 min. W osobnej miseczce mieszamy śmietankę i jajka, które doprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami.
Na podpieczone, lekko ostudzone ciasto wykładamy połowę szklanki tartego sera żółtego oraz usmażoną cebulę z boczkiem i czosnkiem. Zalewamy śmietaną z jajkami. Na wierzchu układamy przekrojone na pół pomidorki i posypujemy listkami bazylii. Całość posypujemy resztą sera. Wstawiamy do rozgrzanego na 200 st. piekarnika, pieczemy do uzyskania złocistego koloru (około 30-40 minut). Podajemy jak lekko przestygnie.
Robert Muzyczka
20. Tarta porowo-boczkowa
Składniki: Ciasto: 100 g mąki orkiszowej, 50 g masła, 1 jajko, 1 łyżka wody,szczypta soli. Farsz i polewa: 3 pory (białe części), 1 łyżka masła, 125 g boczku wędzonego (1 paczka pokrojonego w paseczki), 2 jajka, 250 ml śmietany 18 proc., ser jaki jest pod ręką (tu kawałek cameberta), sól, pieprz.
Przygotowanie: Do mąki dodać kawałki twardego masła, poszatkować nożem. Dodać resztę składników i wyrobić ciasto. Wyłożyć ciastem formę do tarty, nakłuć widelcem i podpiec na złocisty kolor w temp. 180 st. Pora pokroić w półtalarki i podsmażyć na maśle, dodać przyprawy. Dodać paseczki boczku i razem chwilę podsmażyć do zrumienienia. Wyłożyć na podpieczone ciasto. Do śmietany dodać jajka, przyprawy. Wymieszać dokładnie i wylać na farsz. Ułożyć na wierzchu kilka plasterków sera. Zapiekać do ścięcia masy jajecznej i przyrumienienia w temp. 190 st.
Marzena Duda, zaciszekuchenne.blogspot.com