20 lat w NATO, czyli jak przekonaliśmy Amerykanów do siebie [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Baczyński
Maciej Czerniak

20 lat w NATO, czyli jak przekonaliśmy Amerykanów do siebie [rozmowa]

Maciej Czerniak

- W czasie negocjacji z Amerykanami przed wstąpieniem Polski do NATO niezwykłą pracę wykonała polska ambasada w USA. Nigdy nie zapomnę tych rozmów...

Mówi się, że chcieć to móc. A jednak Polska nie została przyjęta to NATO z marszu. To był proces. Trudny?
Kiedy przestał istnieć Układ Warszawski, byłem posłem w Komisji Obrony Narodowej. Rozpoczęły się dyskusje: Polska powinna pozostać krajem neutralnym czy jednak obierzemy kurs na NATO? Ten etap trwał do połowy lat 90.

Był wypracowany cały schemat, według którego można było się z danym kongresmenem skontaktować, trzeba było wiedzieć, kto jest jego współpracownikiem, staffersem. To był piekielnie ważny etap - mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, poseł, obecnie europoseł  do Parlamentu Europejskiego.

Więcej czytaj w pełnej wersji materiału. 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.