19-letni Janek Fornal z Rzeszowa to matematyczny geniusz

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Kinga Dereniowska

19-letni Janek Fornal z Rzeszowa to matematyczny geniusz

Kinga Dereniowska

- Kiedy wyszedłem z konkursu, byłem zmęczony i o niczym nie myślałem. Podszedłem do kolegi z zespołu i zaczęliśmy rozmawiać, ile kto rozwiązał zadań. Ja mówię, że rozwiązałem wszystkie. A on na to, „Janek chyba wygrałeś olimpiadę”. Dopiero w tym momencie do mnie dotarło, że jestem chyba niezłym wariatem - mówi Janek Fornal, jeden z sześciu najlepszych młodych matematyków na świecie.

Z Jankiem spotykamy się po południu w rynku w Rzeszowie. Akurat tego dnia był na badaniach lekarskich, zaczyna wakacyjną pracę w Greinplaście.

W pewnym stopniu to dla niego odpoczynek, bo przygotowania do międzynarodowej olimpiady były dla niego bardzo intensywne. W tym roku zdawał też maturę, ale jego kalendarz wypełniony był olimpiadami i warsztatami.

Tego lata do Wielkiej Brytanii na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną przyjechało 120 reprezentacji z całego świata. Każde państwo mogło wystawić sześciu zawodników. Najlepszych z najlepszych.

Start ucznia z Rzeszowa w olimpiadzie nie był do końca pewny. Był problem z wyłonieniem składu reprezentacji. Jeszcze w maju musiał wziąć udział w dogrywce. Zwyciężył. Oprócz niego w kadrze znalazło się też dwóch chłopaków z Krakowa, jeden z Piotrkowa Trybunalskiego, z Gdańska i dziewczyna ze Szczecina.

Sam konkurs trwał dwa dni. Codziennie na matematycznych mistrzów czekały trzy zadania. Czas na rozwiązanie zadań to 4,5 godziny. Każdy rozwiązuje je indywidualnie. Pierwszego dnia Janek rozwiązał wszystkie. Drugiego tak samo. Odpowiedź na najtrudniejsze, finałowe zadanie zawarł na 5 kartkach formatu A4.

Kończy się nawet kłótnią

Po zakończeniu każdą pracę czytają liderzy z danego kraju.

- Naszej reprezentacji towarzyszyło dwóch. To osoby, które w przeszłości również były olimpijczykami - tłumaczy Janek. - Potem jest koordynacja. Polega na tym, że koordynatorzy z innych krajów przeglądają nasze prace w towarzystwie liderów i wypytują ich o każde zdanie. A ci muszą się spowiadać z naszych rozwiązań. Dyskutują, ile przyznać punktów w skali od 1 do 7. Zadaniem koordynatorów jest jak największe obcięcie punktów, a liderów podniesienie oceny dla swoich podopiecznych. Zwykle kończy się to kłótnią. Oczywiście są sytuacje bezdyskusyjne - kiedy zadanie nie jest rozwiązane albo jest rozwiązane perfekcyjne. Ja uzyskałem maksymalną ilość punktów, czyli 42.

Oprócz Janka dokonało tego w lipcu tylko pięć osób - dwóch Chińczyków reprezentujących USA, dwóch chłopaków z Chin i Koreańczyk.

Do Rzeszowa przywiózł złoty medal, który dołączył do imponującej kolekcji. Rok temu na olimpiadzie w Rumunii zdobył złoto. A dwa lata temu w Brazylii brąz. Na galę wręczenia nagród do Bath w UK przylecieli rodzice.

- Są ze mnie mega dumni - przyznaje.

W dalszej części przeczytasz:

 • Skąd u Janka wzięło się zainteresowanie matematyką
 • Co go w tej materii pociąga
 • Indeks miał w kieszeni jeszcze przed maturą, ale i tak musiał ja zdać
 • Jaką uczelnię wybrał Janek i co w przyszłości chciałby robić
Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kinga Dereniowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.