183 mln na rozwój szpitali na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ewa Kurzyńska

183 mln na rozwój szpitali na Podkarpaciu

Ewa Kurzyńska

Pieniądze trafią do największych szpitali na Podkarpaciu - w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu.

Na potężne zastrzyki gotówki może liczyć sześć szpitali z Podkarpacia: wojewódzkie w Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu oraz trzy szpitale w Rzeszowie: Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz szpitale kliniczne przy ul. Szopena i ul. Lwowskiej. Komitet Monitorujący, który działa przy ministrze zdrowia, dał zielone światło dla planowanych w tych szpitalach inwestycji. Dzięki temu przedsięwzięcia te będą w lwiej części finansowane ze środków unijnych.

Miliony z UE

- O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego szpitale mogą się ubiegać w trybie pozakonkursowym. W przy-szłym roku w sześciu placówkach medycznych rozpoczną się kluczowe dla zdrowia mieszkańców regionu inwestycje o łącznej wartości 183 mln zł, z czego ponad 140 mln zł będą stanowiły środki unijne - wylicza Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpakciego.

Co w Rzeszowie?

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie powstanie nowy pawilon, w którym będą się mieściły dwie kliniki: Hematologii oraz Nef-rologii ze Stacją Dializ. Koszt przedsięwzięcia to 42,7 mln zł.

- To ważne przedsięwzięcie. Ośrodki hematologiczne, leczące nowotwory krwi, muszą zapewniać pacjentom m.in. odpowiednie warunki pobytu. Chorzy w trakcie terapii borykają się z długimi okresami osłabienia odporności, w czasie których powinni przebywać w osobnych pomieszczeniach. Teraz uda się to zapewnić - podkreśla Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa, odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia.

Z kolei w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 za blisko 40 mln zł unowocześniony zostanie blok operacyjny. Prace remontowe odbędą się etapami. Tak, by jak najmniej zakłócać pracę poszczególnych oddziałów.

- Blok operacyjny w KSW nr 2 nie był poddawany gruntownej modernizacji od czasu, gdy szpital zaczął działać, czyli od 1989 r. Tymczasem jest to placówka, gdzie wykonywane są najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne procedury medyczne - podkreśla Stanisław Kruczek.

Spore zmiany czekają także Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, gdzie po-wstanie nowy budynek. Koszt: 24 mln zł. Do nowego pawilonu zostaną przeniesione m.in. oddziały z zabytkowego pałacu, nad którym pieczę sprawuje konserwator zabytków.

W Tarnobrzegu rozwiną onkologię

W tarnobrzeskim szpitalu wojewódzkim będzie rozwijana onkologia. W szpitalu powstanie nowoczesne centrum radioterapii, w którym znajdą się dwa akceleratory do naświetlań pacjentów walczących z chorobą nowotworową. W ramach przedsięwzięcia, które ma kosztować w sumie 43,2 mln zł, zostaną uruchomione także sale operacyjne, kupiony aparat RTG i nowy tomograf komputerowy.

W Przemyślu w rozwój kardiologii zostanie zainwestowanych blisko 15 mln zł. Projekt zakłada powstanie w szpitalu wojewódzkim im. Ojca Pio nowego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, doposażenie poradni kardiologicznej, a także zakup angografu i unowocześnienie pracowni hemodynamiki i angilogii, gdzie ratuje się życie osób z zawałem serca.

Natomiast w Krośnie wzmocniona zostanie opieka nad najmłodszymi pacjentami. Za prawie 19 mln zł zostanie utworzone Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko”, które zapewni kompleksową opiekę przyszłym mamom oraz nowo narodzonym dzieciom - od pierwszych chwil na świecie, aż do osiągnięcia pełnoletności.

- W ramach projektu planowany jest m.in. zakup karetki neonatologicznej do transportu noworodków oraz mammo-grafu - dodaje Stanisław Kruczek.

Prace ruszą wkrótce

Wszystkie inwestycje mają się rozpocząć w przyszłym roku. Finał planowany jest różnie. Niektóre przedsięzwięcia zakończą się już w 2018 r., inne potrwają nawet do 2021 r.

Ewa Kurzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.