183 mln na rozwój szpitali na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ewa Kurzyńska

183 mln na rozwój szpitali na Podkarpaciu

Ewa Kurzyńska

Pieniądze trafią do największych szpitali na Podkarpaciu - w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu.

Na potężne zastrzyki gotówki może liczyć sześć szpitali z Podkarpacia: wojewódzkie w Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu oraz trzy szpitale w Rzeszowie: Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz szpitale kliniczne przy ul. Szopena i ul. Lwowskiej. Komitet Monitorujący, który działa przy ministrze zdrowia, dał zielone światło dla planowanych w tych szpitalach inwestycji. Dzięki temu przedsięwzięcia te będą w lwiej części finansowane ze środków unijnych.

Miliony z UE

- O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego szpitale mogą się ubiegać w trybie pozakonkursowym. W przy-szłym roku w sześciu placówkach medycznych rozpoczną się kluczowe dla zdrowia mieszkańców regionu inwestycje o łącznej wartości 183 mln zł, z czego ponad 140 mln zł będą stanowiły środki unijne - wylicza Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpakciego.

Co w Rzeszowie?

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie powstanie nowy pawilon, w którym będą się mieściły dwie kliniki: Hematologii oraz Nef-rologii ze Stacją Dializ. Koszt przedsięwzięcia to 42,7 mln zł.

- To ważne przedsięwzięcie. Ośrodki hematologiczne, leczące nowotwory krwi, muszą zapewniać pacjentom m.in. odpowiednie warunki pobytu. Chorzy w trakcie terapii borykają się z długimi okresami osłabienia odporności, w czasie których powinni przebywać w osobnych pomieszczeniach. Teraz uda się to zapewnić - podkreśla Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa, odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia.

Z kolei w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 za blisko 40 mln zł unowocześniony zostanie blok operacyjny. Prace remontowe odbędą się etapami. Tak, by jak najmniej zakłócać pracę poszczególnych oddziałów.

- Blok operacyjny w KSW nr 2 nie był poddawany gruntownej modernizacji od czasu, gdy szpital zaczął działać, czyli od 1989 r. Tymczasem jest to placówka, gdzie wykonywane są najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne procedury medyczne - podkreśla Stanisław Kruczek.

Spore zmiany czekają także Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, gdzie po-wstanie nowy budynek. Koszt: 24 mln zł. Do nowego pawilonu zostaną przeniesione m.in. oddziały z zabytkowego pałacu, nad którym pieczę sprawuje konserwator zabytków.

W Tarnobrzegu rozwiną onkologię

W tarnobrzeskim szpitalu wojewódzkim będzie rozwijana onkologia. W szpitalu powstanie nowoczesne centrum radioterapii, w którym znajdą się dwa akceleratory do naświetlań pacjentów walczących z chorobą nowotworową. W ramach przedsięwzięcia, które ma kosztować w sumie 43,2 mln zł, zostaną uruchomione także sale operacyjne, kupiony aparat RTG i nowy tomograf komputerowy.

W Przemyślu w rozwój kardiologii zostanie zainwestowanych blisko 15 mln zł. Projekt zakłada powstanie w szpitalu wojewódzkim im. Ojca Pio nowego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, doposażenie poradni kardiologicznej, a także zakup angografu i unowocześnienie pracowni hemodynamiki i angilogii, gdzie ratuje się życie osób z zawałem serca.

Natomiast w Krośnie wzmocniona zostanie opieka nad najmłodszymi pacjentami. Za prawie 19 mln zł zostanie utworzone Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko”, które zapewni kompleksową opiekę przyszłym mamom oraz nowo narodzonym dzieciom - od pierwszych chwil na świecie, aż do osiągnięcia pełnoletności.

- W ramach projektu planowany jest m.in. zakup karetki neonatologicznej do transportu noworodków oraz mammo-grafu - dodaje Stanisław Kruczek.

Prace ruszą wkrótce

Wszystkie inwestycje mają się rozpocząć w przyszłym roku. Finał planowany jest różnie. Niektóre przedsięzwięcia zakończą się już w 2018 r., inne potrwają nawet do 2021 r.

Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.