150 szwaczek ma robotę. Od ręki!
Regionalne firmy zatrudnią też m.in. tapicerów, informatyków, spawaczy, ślusarzy, inżynierów.
Aż 150 szwaczek i tapicerów poszukuje Fabryka Mebli Gala Collezione do swoich zakładów w Chełmnie i Brodnicy.
To praca, która wymaga zdolności manualnych, wyobraźni i dbałości o szczegóły. Na chętnych czekają programy szkoleniowe, świadczenia socjalne i możliwość nauczenia się nowego fachu.
Poszukiwani i specjaliści, i osoby, które chciałyby się nauczyć zawodu. Doświadczony tapicer może liczyć na pensję w wysokości ok. 3 tys. zł netto. Średnia płaca wykwalifikowanej szwaczki jest wynosi średnio ok. 1900 zł na rękę.
- Planujemy inwestycje na poziomie kilkuset tysięcy złotych - tłumaczy Michał Gronowski, dyrektor zakładu produkcyjnego Gala Collezione w Chełmnie. - Przed nami rozbudowa między innymi działu produkcji szkieletów. Firma zamierza także intensywnie inwestować w pracowników.
- Mamy przygotowane programy szkoleniowe, które pozwolą nauczyć się zawodu szwaczki i tapicera - wyjaśnia Jacek Polak, dyrektor tucholskiego zakładu. - Jesteśmy w trakcie rozmów z urzędem pracy. Liczymy między innymi na pomoc w aktywizacji osób bezrobotnych z okolic. Będziemy także wnioskować o wsparcie na wyposażenie stanowisk i refundację kosztów zatrudnienia.
Branża meblarska nie jest jedyną, która w naszym regionie szuka pracowników. Zatrudniają też m.in. firmy informatyczne.
I tak np. bydgoska Mobica poszukuje programistów. Atos jest otwarty na osoby, które znają języki obce i chcą rozwijać się w branży IT. W tym roku zamierza przyjąć 500 pracowników. To miejsce zatrudnienia nie tylko dla bydgoszczan, bo w Atosie pracują również mieszkańcy innych miejscowości Kujawsko-Pomorskiego i kraju, a nawet obcokrajowcy.
W Bydgoszczy znajduje się także oddział brytyjskiej spółki informatycznej SDL.
Zatrudnia 300 osób, w tym wykwalifikowanych tłumaczy, pracowników wsparcia technicznego, programistów, specjalistów czy kierowników projektów. Również w tej firmie można liczyć na atrakcyjne etaty.
Z kolei ofert pracy dla sprzedawców nie brakuje w regionalnych galeriach handlowych. Znajdą się też etaty w usługach dla przedsiębiorstw, jak m.in. w Centrum Obsługi Biznesu w Bydgoszczy.
Zatrudnia inowrocławski Alstal, w związku z zmianami strukturalnymi przedsiębiorstwa (powstały nowe spółki zależne).
Szuka ślusarzy, zbrojarzy, monterów, inżynierów budowy oraz osób, które są gotowe do pracy zarówno w okolicy Inowrocławia, jak i na terenie całej Polski.
Najwięcej etatów czeka w handlu i sprzedaży
- Najwięcej ofert pochodzi z branż: handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz przemysł ciężki - wynika z informacji portalu Pracuj.pl.
- Firmy z branży handel i sprzedaż opublikowały w styczniu 7 950 ogłoszeń o pracę, co stanowiło jedną piątą wszystkich ofert z tego miesiąca. Kolejnym sektorem była bankowość (finanse, ubezpieczenia) z 5 078 ogłoszeniami o pracę oraz przemysł ciężki z liczbą 3 337 ofert. Największy wzrost, w porównaniu rok do roku, zanotowano w produkcji dóbr szybkozbywalnych, bo aż o 41 proc. Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19 proc.), turystyka (hotelarstwo, gastronomia) (więcej o 16 proc.) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12 proc.).