Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

12-letni bohater wojny w 1920 roku, który ofuknął... Józefa Piłsudskiego

Czytaj dalej
Wiesław Pierzchała

12-letni bohater wojny w 1920 roku, który ofuknął... Józefa Piłsudskiego

Wiesław Pierzchała

Harcerz Tadeusz Jeziorowski przeszedł do historii w pamiętnym 1920 roku, gdy na ulicach Płocka dzielnie odpierał najazd Armii Czerwonej. Tak się zasłużył, że rok później naczelnik państwa Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Walecznym. Tadeusz miał wtedy 13 lat i stał się najmłodszym w historii kawalerem tego zaszczytnego odznaczenia. Potem został pilotem. Porucznik Jeziorowski zginął we wrześniu 1939 roku w Widzewie - Ksawerowie pod Pabianicami i został pochowany na łódzkim cmentarzu na Dołach.

Kolejna rocznica tragicznego Września to znakomita okazja okazja, aby przypomnieć zapomnianego bohatera związanego z Łodzią i regionem. Tadeusz Jeziorowski wychował się w rodzinie młynarza w Cierszewie pod Płockiem. Miał dwóch braci, którzy też walczyli za „tą, co nie zginęła”. Starszy brat Józef w czasie I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, a potem walczył na Kresach z bolszewikami i Ukraińcami. Młodszy brat Zbigniew też został lotnikiem. W trakcie II wojny światowej służył w polskim dywizjonie lotnictwa bombowego na Zachodzie. Zginął w nieznanych okolicznościach podczas lotu treningowego u wybrzeży Irlandii. Wszyscy trzej są patronami Szkoły Podstawowej nr 1 w Płocku.

Gdy watahy Armii Czerwonej w 1920 roku zaczęły nadciągać do Płocku 12-letni Tadeusz po kryjomu, bez zgody rodziców, wymknął się z domu w Cierszewie i wyruszył bronić miasta przed bolszewikami. Zostawił kartkę, na której napisał: Kochani Rodzice! Z własnej woli wychodzę na chwile na ulicę. Proszę, nie miejcie do nikogo żadnej pretensji”. Chłopak związany był z Płockiem, bowiem był uczniem renomowanego Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w tym mieście. W Płocku zjawił się 18 sierpnia i zaraz przystąpił do akcji: roznosił amunicję oraz ładował i podawał broń żołnierzom walczącym na barykadach.

Kim był Tadeusz Jeziorowski? 

Pozostało jeszcze 57% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Wiesław Pierzchała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.