Marek Weiss

100 lat temu zginął słynny Czerwony Baron. As niemieckiego lotnictwa część życia spędził w Ostrowie Wielkopolskim

O tym, że baron był mieszkańcem ulicy Raszkowskiej, przypomniano sobie dopiero w roku 2009, kiedy to w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego przypadkowo Fot. Wikipedia O tym, że baron był mieszkańcem ulicy Raszkowskiej, przypomniano sobie dopiero w roku 2009, kiedy to w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego przypadkowo odnaleziono jego akt zgonu, co stało się światową sensacją.
Marek Weiss

Mija 100 lat od śmierci Manfreda von Richthofena, który przeszedł do historii jako Czerwony Baron. Część swojego krótkiego, bo niespełna 26-letniego życia niemiecki pilot spędził w Ostrowie Wielkopolskim. Tu pełnił służbę i stąd wyruszył na drugą stronę Prosny, do podkaliskich Chełmc na swoją pierwszą wojenną misję, z powodu której został nawet... przedwcześnie uśmiercony.

Manfred Albrecht von Richthofen urodził się 2 maja 1892 roku we Wrocławiu w średniozamożnej pruskiej rodzinie arystokratycznej, posiadającej dziedziczny tytuł barona. Był drugim z czworga dzieci barona Albrechta von Richthofena i jego małżonki Kunegundy z domu von Schickfus und Neudorff. Jego ojciec był majorem w stanie spoczynku. Przyszły bohater przestworzy w wieku dziewięciu lat przeprowadził się z rodzicami do Świdnicy. Uczęszczał do szkół wojskowych, a następnie w 1911 roku wstąpił do kawalerii.

Przed wybuchem I wojny światowej stacjonował wraz z I pułkiem ułanów śląskich w Ostrowie. Mieszkał wówczas w kamienicy przy ulicy Raszkowskiej 64, gdzie pokoje wynajmowali żołnierze miejscowego garnizonu. W czasie służby patrolował pobliską granicę, przebiegającą wzdłuż Prosny. W swoich późniejszych wspomnieniach często powracał do tego okresu.

W jednym z listów z frontu Richthofen z sentymentem pisał o swych „domowych pieleszach pozostawionych w Ostrowie”. Jak podaje autor książki o Czerwonym Baronie, Maciej Kowalczyk, baron należał do najbardziej zdyscyplinowanych żołnierzy w tutejszym garnizonie. Unikał wszelkich romansów, choć jak wynika z metryk, córka właściciela kamienicy, w której mieszkał, do końca życia została panną, a sąsiadce w tym czasie urodziło się nieślubne dziecko…

Swoją pierwszą wojenną misję von Richtohofen odbył w pierwszych dniach sierpnia 1914 roku, docierając wraz ze swoim niewielkim oddziałem przez Gostyczynę do Chełmc. W tej wiosce zarekwirowano żywność i zaaresztowano miejscowego proboszcza, zamykając go w kościelnej wieży.

Niewiele brakowało by legenda niemieckiego lotnictwa nigdy się nie pojawiła na kartach historii.

Dlaczego dużo nie brakowało, aby Manfred Albrecht von Richthofen, nigdy nie został pilotem? W jakich okolicznościach zginął? W jaki sposób w Ostrowie czczono pamięć o Czerwonym Baronie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Weiss

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.