W kraju rośnie, zaś na Podkarpaciu spada liczba turystów zagranicznych. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Anna Janik

W kraju rośnie, zaś na Podkarpaciu spada liczba turystów zagranicznych. Dlaczego?

Anna Janik

Liczba obcokrajowców odwiedzających Podkarpacie w 2018 r. spadła - podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Tymczasem reszta kraju notuje wzrosty.

Najnowsze opracowanie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dotyczy podkarpackiej turystyki w 2018 r. Z naszych obiektów noclegowych skorzystało w sumie 1,3 mln osób, w tym 151 tys. z zagranicy. W ciągu całego 2018 r. we wszystkich obiektach noclegowych udzielono 3,5 mln noclegów.

Nieatrakcyjni za granicą?

Ogólna liczba turystów wypoczywających na Podkarpaciu w 2018 roku była o 37,4 tys. wyższa niż w 2017 roku. Podkarpaccy gestorzy udzielili też więcej noclegów (o ponad 155 tys. ). Niestety jednocześnie o 11,7 tys. osób spadła liczba turystów zagranicznych (o 11,7 tys. osób). Jeszcze gorsza sytuacja była w samym Rzeszowie. W 2018 r. ogólna liczba turystów korzystających z noclegów wzrosła w porównaniu z ubiegłym o 722 osoby, natomiast turystów zagranicznych zmalała o 9,7 tys. Ogółem turystom w 2018 roku udzielono o 976 noclegów mniej niż w 2017 roku.

- Ciekawostką jest to, że samo miasto Kraków miało w ub. roku dwukrotnie więcej zagranicznych gości niż całe nasze województwo

- dodaje Marek Tomczyk z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Nie ma nas za granicą

Największy odsetek gości zagranicznych to turyści z pobliskiej Ukrainy (57,8 tys. osób). Na drugim miejscu plasują się Niemcy (18,8 tys.), a na trzecim Amerykanie (10,2 tys.). Na Podkarpacie przyjeżdżają też Włosi, Francuzi i obywatele Izraela.

Jak podkreślają eksperci, ubiegły rok dla polskiej turystyki wcale nie był zły. Do Polski przyjechało o 10 proc. obcokrajowców więcej. Dlaczego więc Podkarpacie notuje spadki?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Lublin i Łódź. Te dwa miasta znalazły się w dziesiątce nowych destynacji wartych odwiedzenia zdaniem Brytyjskiej Agencji Turystycznej. Jak udało się to zrobić?"

Pozostało jeszcze 50% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.