Rzeszów znowu chce być większy. Wójtom okolicznych gmin się to nie podoba

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Rzeszów znowu chce być większy. Wójtom okolicznych gmin się to nie podoba

Bartosz Gubernat

Rzeszowscy radni dali zielone światło kolejnemu poszerzeniu Rzeszowa. Większość z nich popiera włączenie do miasta siedmiu okolicznych wsi. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają wójtowie gmin, które na tej zmianie miałyby stracić.

Od 1 stycznia 2019 roku Rzeszów powiększy się o kolejnych 6 km kwadratowych. Tego dnia miejskimi osiedlami staną się Matysówka z gminy Tyczyn i Miłocin z gminy Głogów Małopolski. Na ich włączenie do miasta rada ministrów zgodziła się w lipcu. Dzięki tej zmianie granic stolica Podkarpacia będzie miała już ponad 126 km kw powierzchni, czyli ponad 2,5-krotnie więcej niż w 2005 roku, kiedy prezydent Tadeusz Ferenc rozpoczynał procedurę zmiany granic.

Jego zdaniem miasto musi jednak cały czas rosnąć, dlatego na wtorkową sesję skierował kolejny projekt uchwały w tej sprawie. Zakłada on powiększenie Rzeszowa o Racławówkę Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowym z gminy Głogów Małopolski, Zaczernie, Nową Wieś, Tajęcinę i część Trzebowniska z gminy Trzebownisko oraz Malawę z gminy Krasne. W tym ostatnim przypadku urzędnicy wskazują, że podczas niedawnego referendum w gminie Krasne, mieszkańcy Malawy opowiedzieli się za włączeniem do miasta. Liczą, że podobnie wypowiedzą się w konsultacjach społecznych, co będzie istotnym argumentem podczas podejmowania w tej sprawie decyzji przez rząd.

Radni PiS wstrzymują się od głosu

Podczas wtorkowej sesji za powiększeniem Rzeszowa opowiedziało się 13 radnych rządzącej miastem koalicji. Od głosu wstrzymał się cały klub PiS.

W dalszej części m.in.:

 • dlaczego radni z PiS powstrzymali się od głosu
 • co wójtowie gmin Trzebownisko i Głogów Małopolski mówią o przyłączeniu do Rzeszowa

 

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.