Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agnieszka Domka-Rybka

Nie będzie pralek i zmywarek z A+, A++ i A+++. Plusy robią nas w konia

Nie będzie pralek i zmywarek z A+, A++ i A+++. Plusy robią nas w konia Fot. Dariusz Bloch
Agnieszka Domka-Rybka

Dziś wielu klientów ma problem, żeby ocenić, ile energii zużywa sprzęt, który zamierzają kupić. Oznaczenia A+,A++ nie są dla nich zrozumiałe. Przeważnie i tak wybiorą najtańszą pralkę czy lodówkę, ale myśląc, że są one energooszczędne. Nowa skala pozbawi ich wszelkich złudzeń.

Teraz urządzeniom, które pobierają prąd (AGD, RTV, telefony, kotły grzewcze), przyporządkowana jest klasa energetyczna od G (największe zużycie) do A+++ (najmniejsze). Plusy budzą najwięcej wątpliwości. A+ to najniższa efektywność energetyczna, a A+++ najwyższa.

Poza tym etykieta określa w kilowatogodzinach, ile dany sprzęt zużywa rocznie i dziennie prądu i wody, a także jaka jest wydajność funkcji, które posiada, jak np. wirowania w pralce czy suszenia w zmywarce. Zwykły klient się w tym wszystkim gubi.

Będzie skala od A do G

Rząd właśnie przyjął projekt ustawy w nowych oznaczeniach informujących o klasie energooszczędności urządzeń, co ma dostosować je do wymogów unijnych. Nowy system przewiduje likwidację plusów i znakowanie produktów w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą oszczędność, a G największe zużycie energii. Nowa etykieta zacznie obowiązywać w 2021 roku.

Polscy konsumenci mają niską świadomość oszczędzania. Większość ich sprzętu AGD to klasa A+. Jest też najtańszy, co tłumaczy, dlaczego cieszą się największą popularnością. Ale niektórzy kupując mogą sądzić, że wybierają jeden z najbardziej wydajnych produktów na rynku, choć w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

- W nowym systemie A+ to będzie F czy nawet G - komentuje w rozmowie z "Pomorską" Magdalena Skłodowska z portalu WysokieNapiecie.pl. - Zdaniem Komisji Europejskiej, część klientów nie jest w stanie odczytać znaczenia plusów, nie rozumieją skali i dlatego mogą być wprowadzani w błąd. Dlatego plusów w ogóle nie będzie. Nowe klasy ułatwią świadome kupowanie.

Zwykły klient w oznaczeniach na pralkach czy zmywarkach się gubi. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy w nowych oznaczeniach informujących o klasie energooszczędności urządzeń, co ma dostosować je do wymogów unijnych.

 • Co przewiduje nowy system?
 • Od kiedy zacznie obowiązywać?
 • Jak AGD kupują Polacy?

Czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.