Rodzice chcieli, by został muzykiem. Za sprawą licealnej polonistki rozkochał się jednak w teatrze. I oddał całe swe serce aktorstwu.
Nieoceniony minister Gliński przy okazji premiery opery „Wanda” na Wawelu przemieszał wątki znanej legendy z polską historią. Niespecjalnie mnie to dziwi, zresztą może to słuszna koncepcja, w końcu o ileż lepiej i inaczej mogłyby potoczyć się losy...
„5” to tytuł nowej płyty zespołu Kombii. Jej premiera była dla nas okazją do rozmowy z charyzmatycznym wokalistą i gitarzystą grupy – Grzegorzem Skawińskim. Opowiedział nam on o swojej drugiej wielkiej pasji obok muzyki – malarstwie.
Krakowski Oddział IPN i „DZIENNIK POLSKI” PRZYPOMINAJĄ. 1939-1945. W czasie okupacji niemieckiej wydawanie, sprzedaż i udostępnianie książek zostało objęte systemem obostrzeń i zakazów oraz - podobnie jak cała polska działalność kulturalna -...
Co fizyk może wiedzieć o obrazie sprzed 500 lat? I na co jego wiedza zda się konserwatorowi sztuki? Rozmowa z toruńskimi naukowcami, prof. Piotrem Targowskim, fizykiem z UMK i dr hab. Magdaleną Iwanicką, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych.
W dzieciństwie marzył o dalekich podróżach. I sprawdziło się: dzisiaj częściej gra w Rosji, Czechach czy Francji niż w Polsce. A wszystko przez to, że dwie dekady temu zagrał Marka Winicjusza w ekranizacji "Quo Vadis".
Wychodzę z założenia, że w życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym pojawia się potrzeba obcowania z literaturą – mówi Marcin Okoniewski, znany z książkowego kanału Okoń w sieci.
Swoją premierę miała właśnie nowa piosenka Ani Wyszkoni – „Skrable”. Popularna piosenkarka rozpoczyna nią świętowanie 25-lecia swej kariery. Nam opowiedziała jak bardzo zmieniła się przez te ćwierć wieku.
Przedwczesna śmierć mamy odbiła niezatarte piętno na jej dorosłym życiu. Dopiero po czterdziestce zaczęła dostrzegać własne potrzeby.
Kingę Preis oglądamy właśnie w kinach w filmie „Zupa nic”, który opowiada o Polsce połowy lat 80. Ten występ stał się dla nas pretekstem do zapytania znakomitej aktorki o jej wspomnienia z czasów Peerelu.
Wicher mocno przeciągnie po strunach skrzypiec i kontrabasu, zagra delikatnie na fortepianie oraz trąbce, a może wypełni niezwykłymi brzmieniami saksofon? Czy majestat postrzępionych grani i potężnych szczytów można zamienić w nuty? Czy muzyka...
Początkowo grał głównie czarne charaktery. Z czasem odkrył jednak u siebie komediowy talent. I to właśnie takie występy najbardziej go teraz cieszą.
Dzisiaj swoją kinową premierę ma „Mistrz” - fabularyzowana opowieść o legendarnym bokserze z Auschwitz. W postać Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki. Ceniony aktor opowiedział nam jak pracował nad tą wyjątkową rolą.
1 WRZEŚNIA 1967. Odbywa się premiera filmu „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza. Obraz uznawany jest za jeden z najlepszych polskich filmów wojennych.
Już we wrześniu na podlaskich wsiach i w miasteczkach ponownie pojawią się filmowcy pod wodzą Jacka Bromskiego, reżysera takich filmowych hitów jak „U Pana Boga za piecem” czy „U Pana Boga w ogródku”. – Ludzie prosili mnie o kontynuację –...
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody – dla m. in. Anglosasa i Azjaty – niewykonalne. Lektorzy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania uczą języka polskiego studentów z całego świata. I bywa zabawnie.
Właśnie oglądamy w kinach film „Czarna owca” z Arkadiuszem Jakubikiem w jednej z głównych ról. Nam znakomity aktor opowiedział o swej rodzinie - tej, w której się wychował i tej, którą sam stworzył.
Maciej Dobosiewicz, laureat Medalu Młodej Sztuki z 2015 roku w kategorii popkultura, oczarował wówczas jury kryminałem „Komisarz Zagrobny i powódź”. W tym roku wydał książkę „Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach” o historii tytułowego...
Jacek Malczewski jako Chrystus, jako rycerz w zbroi, jako artysta w pełni sił witalnych i starzejący się - takiego wielkiego młodopolskiego malarza można zobaczyć na wystawie w rzeszowskim Muzeum Okręgowym.
„Ślepota” to tytuł pierwszego solowego albumu wokalisty zespołu Happysad - Kuby Kawalca. Rozmawialiśmy z nim o jego dziele.
Stach Bukowski to młody zespół, w skład którego wchodzi wokalista i perkusista Stanisław Bukowski, gitarzysta Robert Ostoja-Lniski i basistka Agnieszka Kamińska. W Poznaniu zagrają 5 sierpnia nad Jeziorem Rusałka. Fani będą mieli okazję...
W ministerialnej bazie strat wojennych znajduje się kilka bezcennych dzieł sztuk wywiezionych przez Niemców z obecnego województwa podkarpackiego.
Kiedy była mała, uciekała z domu dziadków przez płot, żeby zobaczyć, co jest za rogiem. Dziś otwiera drzwi do mieszkań wielkich pisarzy na całym świecie. Zakrada się na farmę Williama Faulknera w Missisipi, śpi w łóżku Oskara Wilde’a w Paryżu,...
Do 11 września potrwa w muzeum Manggha wystawa prac prof. Jana Pamuły, laureata Grand Prix d’Honneur Międzynarodowego Treinnale Grafiki w Krakowie 2021. Wystawa prezentuje przekrój pół wieku twórczości jednego z najwybitniejszych polskich...
- Białystok to dla mnie bardzo ważne miejsce. Z wielkim sentymentem wspominam tutejsze parki i Bojary - mówi Bartosz Bielenia, pochodzący ze stolicy województwa podlaskiego aktor (główna rola w nominowanym do Oscara filmie "Boże ciało"), który...
Tomasz Ziętek to jeden z najlepszych polskich aktorów młodego pokolenia. Oglądaliśmy go w „Cichej nocy” i „Bożym Ciele”. Teraz gra w filmie „Żużel”, który właśnie trafił do kin. Nam opowiada o swej muzycznej pasji – działalności z zespołem The...
W kinach można obejrzeć najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej pt. „Żużel”. Historia młodego mistrza żużlowego, Lowy to opowieść o poświęceniu, sportowej rywalizacji i poszukiwaniu miłości. W filmie obok znanych aktorów występują również byli...
Wydawało mu się, że ma już miłosne uniesienia za sobą. Niespodziewanie poznał jednak kobietę, w której zakochał się jak nastolatek. Dziś tworzą prawdziwą „power couple”.
- Prawa i wolności nie są dane raz na zawsze, a o demokrację, prawa człowieka i praworządność trzeba dbać każdego dnia. Ukraińcy jeszcze 10 lat temu mogli sądzić, że skoro żyją w wolnym kraju, to tak już będzie. A później się okazało, że najechało...
Mateusza Damięckiego możemy właśnie oglądać w kinach w filmie „Lokal zamknięty”. Nam popularny aktor opowiada czy znane nazwisko ułatwiło mu karierę.
Choć pochodzący z Nowego Targu aktor początkowo miał w zawodzie pod górkę, nigdy nie zwątpił, że kiedyś odniesie sukces. Tak się też stało. Dzisiaj grywa w dobrych filmach, a po pracy wspiera dwie przybrane córki.
W filmie „Miasto”, który właśnie trafił do kin, Karolina Gruszka przypomina o swych wokalnych talentach. A nam opowiada o swej wyjątkowej relacji z Rosją, która zawiązała się, kiedy wyszła za mąż za tamtejszego reżysera – Iwana Wyrypajewa.
Nasi słowiańscy przodkowie chodzili w ubraniach wykonanych z wełny, rzadziej lnu. Pili dużo piwa,, ale to co my rozumiemy przez to słowo nie oznacza tego samego, co wytwarzali Słowianie. Piwo miało 0,8 proc. i było gęste, pszeniczne. Nie...
Aleksandra Naumik z Kluczborka jako Alex 40 lat temu była gwiazdą europejskiej muzyki. Dzisiaj jest niemal całkiem zapomniana. Głos Alex miał 4,5 oktawy!
Długoletni konflikt między Małgorzatą Ostrowską a Grzegorzem Stróżniakiem, obecnym liderem zespołu Lombard został ostatecznie rozstrzygnięty przez poznański sąd apelacyjny. Piosenkarka nadal może nagrywać i wydawać dawne piosenki Lombardu, które...
Pochodzenie i uroda predestynowały ją do ról księżniczek i hrabianek. Dlatego dzisiaj nazywa się ją „pierwszą damą polskiego kina”.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.