Ta historia ma kilka początków i kilka zakończeń. To opowieść o Polakach, którzy z narażeniem życia zdobywali ważne dla Polski informacje w III Rzeszy tuż przed wojną.
Mój wujek był pierwszym „terrorystą” w Polsce – mówi Aleksandra Halka ze Strzelinka, bratanica Henryka Barańczaka, który w 1951 roku razem z kolegami uprowadził ORP „Żuraw” do Ystad w Szwecji.
Polską lotniczą jednostką, która jako pierwsza zadała cios niemieckiemu agresorowi w II wojnie światowej, był III/2 Krakowski Dywizjon Myśliwski Armii „Kraków”. On także jako pierwszy poniósł ofiarę w starciu z Niemcami.
4 września 1939 z Warszawy na wschód ruszył transport złotych sztabek z Banku Polskiego. Tak zaczęła się wojenna epopeja polskiego złota.
10 000 ludzi w orszaku Bony Sforzy. Posażna Murzynka wychodzi za mąż. Żebraczy ślub na żydowskim cmentarzu ratuje Kazimierz.
Jura Gajdzica, chłop z Cisownicy na Śląsku Cieszyńskim po ciężkim dniu pracy siada przy stole i pisze swój „zapiśnik”. Jak to się stało, że ten chłop był bibliofilem?
Relacje polsko-niemieckie są dziś lekko schizofreniczne. Ludzie w obu krajach wzajemnie się szanują. Ale politycy nad Wisłą mówią o Niemcach tak, jakby wojna skończyła się przed rokiem.
„Uderzyłem tę kobietę pętem w głowę. Potem rozebrałem ją do pół…” - pisał Zdzisław Marchwicki w pamiętniku, gdy usłyszał wyrok śmierci. Dlaczego ta historia wciąż wraca?
- Nie bójcie się mamo, Hitler i tak wygro ta wojna - mówi syn Günter. - Nie słuchejcie go, jeszcze bydemy polskie kluski jeść na łobiod - mówi drugi, Hans. Lub po prostu Jan. Ślązacy długo nie mówili o wojennej przeszłości. Bali się. Niektórzy...
- Po powrocie do domu nikomu nie mówiłem, że uciekłem z więzienia. Bałem się. Chociaż były to ostatnie tygodnie przed wycofaniem się Niemców - przyznaje Klemens Hołownia
Kochano się w niej, doceniano determinację, elegancję, urodę i wdzięk. Zarzucano wyrachowanie, dyktatorskie zapędy, a nawet oszustwa. Historia Wandy Rutkiewicz pokazuje, jak ambicja, presja sponsorów i mediów, a także kreacja własnego wizerunku...
- Balkony sprzed lat to przepiękny architektoniczny detal, na który warto zwrócić uwagę - przekonuje historyk Małgorzata Jarosińska, współautorka książki „Balkony dawnego Rzeszowa”.
Proces „Ślepego Maksa” wywołał wielkie zainteresowanie w całym mieście. Szef łódzkiej mafii trafił na sześć lat do więzienia. Po wojnie wrócił do miasta i pracował w spółdzielni odzieżowej.
Za zdradę i kolaborację na rzecz Związku Radzieckiego mieli zostać zlikwidowani dwaj znani poeci: postępowy awangardzista Julian Przyboś i Teodor Bujnicki, który przed wojną rywalizował z Czesławem Miłoszem o poetycką palmę pierwszeństwa w Wilnie....
Matka Boska, Królowa Polski, towarzyszyła Polakom w trudnych momentach historii narodu i ojczyzny, również w okresie komunistycznego totalitaryzmu. Pobożność maryjna to cecha charakterystyczna naszego katolicyzmu, głęboko złączona z patriotyzmem
Sonia Najman urodziła się w Sielachowskich koło Białegostoku. Do wybuchu wojny była prawdziwą gwiazdą. Nora Ney przeżyła II wojnę światową, ale wyjechała do USA. Nie udźwignęła ciężaru aktorstwa za oceanem.
Nie możemy stosować selektywnego podejścia do przeszłości - mówi profesor Jerzy Maroń, wrocławski historyk. - Jeśli uważamy, że państwo polskie nie istniało przed 1989 rokiem, unieważniamy tym samym wszystkie ustawy i dekrety wydane od 1945 roku.
W młodości na czele Złych Twarzy, czyli wojowników Siuksów Lakotów, siał postrach na Wielkich Równinach. Sam zabił i oskalpował ponad 80 ludzi, głównie Indian z wrogich plemion. Kosmykami włosów ofiar ozdabiał kurtkę ze skóry jelenia. Aż dziwne,...
O Powstaniu Warszawskim i o jego bohaterach rozmawiamy z harcmistrzem Krzysztofem Jakubcem, popularyzatorem wiedzy o Szarych Szeregach.
Obyczaje Meliny często były przyzwoitymi mieszkaniami Pod Dworcem sprzedawano wódkę na kieliszki Kuszetkowy też „dbał” o pasażerów.
45 lat temu świat z przerażeniem obserwował atak palestyńskiego komanda, które uderzyło w światowe święto sportu, Olimpiadę w Monachium. Nieudolność niemieckiej policji sprawiła, że doszło do masakry. Zaraz potem rozpoczęła się operacja „Gniew...
Nosił rosyjskie nazwisko. Jego brat walczył w Armii Czerwonej. Bratanek bił się o wolną Litwę . Teodor Kowalew, nieżyjący już sopocki ogrodnik, czuł się Polakiem. Bo tak naprawdę człowiek sam wybiera ojczyznę.
Spichlerz, a w nim bezcenne 200 kilogramów roślin z XI wieku, odkryto w Kłodnicy. To największy taki zbiór w Polsce i Europie
2 sierpnia 1934 umiera Paul Von Hindenburg. Hitler łączy stanowiska kanclerza i prezydenta. Niemcy godzą się na dyktaturę.
O barykadzie, jaka powstała w warszawskich Alejach Jerozolimskich w sierpniu 1944, niedawno usłyszał cały świat. Stało się to dzięki słowom Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych, podczas jego wizyty w Polsce. Rola, jaką ta barykada...
Przez ponad trzy dekady przedstawicielka znanego, niemieckiego rodu więziona była nad ujściem Parsęty. Powodem wyroku był… brak charakteru małżonka.
Anna Dulęba-Stec, pseudonim „Giewont” w czasie Powstania Warszawskiego miała 15 lat, była harcerką i sanitariuszką. Dziś mieszka w Krakowie.
Na początku lat 90. Wywoływał strach w niemieckich miastach. Podkładał bomby i podpalał sklepy. Szantażystę Dagoberta udało się w końcu dopaść. Arno Funke nie został jednak potraktowany surowo, bo był w tym czasie już chory.
Wincenty Haduła, kierownik działu transportowego w kopalni „Pokój” nie chciał wziąć urlopu. Tak ujawniono aferę łapówkarską w Polsce międzywojennej.
Legenda konfederacji barskiej, pierwszego powstania w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, przetrwała do dzisiaj. I nic dziwnego, bowiem na zawsze rozsławili ją czołowi pisarze doby romantyzmu, zaś blaszany ryngraf konfederacki był traktowany...
Rozmowa z Arturem Ossowskim, z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Nazywano ją łódzką Gorgonową. W bezwzględny sposób zamordowała 4-letnią Kazię, ukochaną córkę swego męża. Została skazana na dożywocie
Przy spotkaniu w drzwiach odwiedzanego domu lub w drodze, przed rozmową - było imię Boże. Czasami wymieniane, czasami zawieszone w niedomówieniu. Zazwyczaj tylko dzieci, najczęściej wiejskie, deklamowały całą formułę „Niech będzie pozdrowiony...
25 lipca 1655. Pod Ujściem pospolite ruszenie kapituluje przed Szwedami. Rozpoczyna się potop szwedzki. Najeźdźcy z północy łatwo zajmują Rzeczpospolitą. Jednak ich grabieże i chciwość obracają szlachtę i chłopów przeciwko nim. Rzeczpospolita...
Joachim Knychała działał przez osiem lat, do 1982 roku. Zabił pięć kobiet, w tym małą dziewczynkę, siedem poranił. Ofiary swoich ataków nazywał ironicznie „moje poszkodowane”.
Na fotografii widać dziewczynę w dresie z polskim godłem. Obok stoją dwie Niemki, a w środku Adolf Hitler. Tą dziewczyną jest Maria Kwaśniewska-Maleszewska, która zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem na olimpiadzie w Berlinie. Nie...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.