Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anthony Poshepny aka Tony Poe. Prawdziwa historia Kurza z „Czasu apokalipsy”

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe/
Katarzyna Kaczorowska

Anthony Poshepny aka Tony Poe. Prawdziwa historia Kurza z „Czasu apokalipsy”

Katarzyna Kaczorowska

Kurtz. Demoniczna postać z „Jądra ciemności” Josepha Conrada, powieści, która stała się inspiracją dla filmu Francisa Forda Coppoli „Czas apokalipsy”. Od lat badacze tajnych operacji CIA twierdzą, że Coppola korzystał nie tylko z Conrada, ale też z historii życia Anthony’ego Poshepny’ego

Anthony Poshepny, potomek węgierskich emigrantów, urodził się w Long Beach w Kalifornii w 1924 roku. Jego ojciec był oficerem marynarki wojennej, a on sam dowodził sekcją karabinów maszynowych w 27. pułku 5. Dywizji Morskiej w czasie bitwy na Iwo Jimie, która rozegrała się między Amerykanami i Japończykami wiosną 1945 roku na Pacyfiku.

Marlon Brando w roli Kurtza w "Czasie Apokalipsy"
fot.http://tueriesdubrabant.winnerbb.com/ Anthony Posephny, znany jako Tony Po vel Poe

Poshepny junior po wojnie został studentem Saint Mary’s College w San Francisco. Był tam cenionym graczem golfa w szkolnej drużynie, ale ostatecznie studia zakończył na Uniwersytecie Stanowym w San Jose w 1950 roku. Chciał dostać się do FBI, ale zwerbowała go do pracy CIA - obóz treningowy przeszedł w 1953 roku w Camp Peary. I niemalże prosto po szkoleniu został wysłany do Korei, gdzie pod dowództwem Jacka Singlauba uczestniczył w operacji infiltracji wybrzeży Korei Północnej.

Koniec II wojny światowej nie oznaczał tak naprawdę końca wojny w Indochinach. Ta pierwsza rozpoczęła się tam w 1946 roku, kiedy Francuzi zajęli Hanoi i Hajfong, obalając komunistyczny rząd Ho Szi Mina. Cztery lata później kolejna wojna wybuchła na Półwyspie Koreańskim - żołnierze komunistycznej Korei Północnej wspierani przez Chiny walczyli z wojskami ONZ, głównie amerykańskimi, wspieranymi przez oddziały armii południowokoreańskiej. W tym chaosie trwającym do lat 70. znalazł się też Laos. A w Laosie w szczególny sposób swoją działalność rozwinął Tony Poe, który choć wypierał się jakichkolwiek związków z powieściowo-filmowym Kurtzem i niewykluczone, że nawet nie słyszał o powieści Conrada, jednak dziwnym trafem swoimi działaniami przywodził na myśl ową fikcyjną postać.

Dalej dowiesz się:

- dlaczego CIA wysłało Tony'ego Po do Laosu

- czym się wsławił w czasie służby w Laosie

- o makabrycznych szczegółach jego działalności 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.