Afera podkarpacka. Znane nazwiska, głośne procesy. Śledzi je całe Podkarpacie

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal, Krzysztof Łokaj, archiwum
Andrzej Plęs

Afera podkarpacka. Znane nazwiska, głośne procesy. Śledzi je całe Podkarpacie

Andrzej Plęs

Tak zwana afera podkarpacka wywołała polityczne trzęsienie ziemi i zmiotła ze stanowisk kilka prominentnych osób na Podkarpaciu. Ale trzeba było długo czekać, by nazwiska z pierwszych stron gazet stanęły przed sądem. Jaki jest obecnie sądowy bilans największej od lat afery na Podkarpaciu?

Były marszałek województwa skazany, była szefowa podkarpackiej Prokuratury Apelacyjnej niebawem usłyszy wyrok, proces Zbigniewa N. rozpoczął się w czerwcu ub. roku, proces byłego posła i byłego wiceministra infrastruktury Zbigniewa R. toczy się przed nowosądeckim sądem okręgowym. Jan B. został oskarżony o „ustawienie konkursu” na stanowiska w rzeszowskiej delegaturze NIK.

Zaczęło się od podejrzeń Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w 2013 r. zaczęło przyglądać się przetargom Elektrowni Kozienice i doszło do wniosku, że członkowie jej zarządu i niektórzy funkcjonariusze „ustawiali” przetargi. Sprawę podjęła Prokuratura Krajowa w Katowicach i szybko okazało się, że śledztwo trzeba będzie rozszerzyć o szereg wątków, a wiele z nich prowadziło do prominentnych postaci z życia publicznego Podkarpacia i kraju. Lista podejrzanych wydłużała się błyskawicznie o nazwiska znane z pierwszych stron gazet, ale trzeba było długo czekać, by „nazwiska” stanęły przed sądem.

Wyrok: 4 lata więzienia dla byłego marszałka

Kiedy w lutym 2013 r. funkcjonariusze CBA wkroczyli do Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, marszałek Mirosław Karapyta bawił w Brazylii. CBA badało dotacje udzielone przez urząd, zatrudnianie pracowników oraz rejestr podróży służbowych. Nie bez powodu, bo służby jeszcze w 2011 r. założyły podsłuch jednemu z jarosławskich przedsiębiorców, by upewnić się, że ten wygrywa przetargi publiczne nie do końca uczciwie. W jego rozmowach telefonicznych pojawiało się już nie tylko nazwisko, ale też głos marszałka.

W dalszej części przeczytasz:

 • o długiej tułaczce po sądach akt sprawy Mirosława Karapyty
 • o tym jak sądy nie chciały sądzić byłą panią prokurator 
 • o badanych wątkach dotyczacych byłego posła Jana B.
 • jakie jeszcze nazwiska pojawiają się w tzw. aferze podkarpackiej
Pozostało jeszcze 88% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.